Mbappe i kalon të gjitha kufijtë në futboll, në moshën 23-vjeçare ka kaluar Ronaldon dhe Maradonën

Edhe pse pas 15 ditësh do të mbushë vetëm 24 vjeç, futbollisti francez Kylian Mbappe ka çimentuar statusin e tij si legjendë e Kupës së Botës dhe me nëntë gola tashmë ka kaluar Diego Maradonën dhe Cristiano Ronaldon dhe është barazuar me Lionel Messin për numrin e golave ​​të shënuar. .

Para Mbappe, asnjë lojtar nuk kishte shënuar nëntë gola në Kupën e Botës para 24 viteve, dhe përveç kësaj, ai u bë futbollisti më i ri që nga Pele që ka shënuar pesë gola në fazën eliminatore të përzgjedhjeve më të mira të botës.

Mbappe aktualisht është golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës në Katar me pesë gola, dhe pavarësisht moshës, tashmë është në vendin e shtatë në listën e golashënuesve më të mirë në historinë e kombëtares franceze me 33 gola, 19 më pak se Giroud. , i cili mbrëmë u bë golashënuesi më i mirë i historisë së Tricolor.
Franca ka mundur 3:1 Poloninë në 1/8 e Botërorit të Katarit dhe për gjysmëfinale do të luajë një derbi të madh evropian kundër Anglisë.

Tringjyrëshit, kujtojmë, po mbrojnë titullin e kampionit të botës të fituar në Rusi.

Kategoritë
Sport