Mbappe mbajti një fjalim mbresëlënës në pjesën e parë të finales së Botërorit, ai arriti të zgjojë shokët e tij të skuadrës

Sulmuesi francez Kylian Mbappe u promovua si moderatori kryesor i atmosferës dhe lideri i skuadrës gjatë pushimit prej 15 minutash mes dy pjesëve të finales së Botërorit mes Francës dhe Argjentinës.

Pjesë e atmosferës dramatike është konfirmuar edhe nga një video e publikuar në Reddit, ku Mbappe u drejtohet bashkëlojtarëve me tonin e ngritur.
“Kjo është loja e jetës, ajo zhvillohet çdo katër vjet. Nuk mund të bëjmë më keq se si luajtëm. Duhet të kthehemi!”, ishte pjesë e fjalimit të fuqishëm të Mbappes pas pjesës së parë, në të cilën Argjentina kryesonte 2- 0.

Trajneri i Francës, Didier Deschamps, ka kaluar nëpër dhomën e zhveshjes dhe ka heshtur, dhe atmosfera konfirmoi se Mbappe është lideri i vërtetë i kombëtares franceze, edhe pse shiritin e kapitenit e mban portieri Hugo Lloris.
Sipas zhvillimeve që pasuan në pjesën e mbetur të lojës, fjalët e tij mesa duket “funksionuan”. Franca arriti të rikthehet në fund të pjesës së rregullt të ndeshjes dhe të shkojë nga 0:2 në 2:2.

Franca dukej e dobët në pjesën dërrmuese të ndeshjes dhe më pas filluan menjëherë pas golave ​​të Mbappes.

Megjithatë, në fund, tragjeditë rezultuan të ishin Kingsley Coman dhe Aurelien Tchouameni, të cilët humbën penalltinë në gjuajtje dhe Argjentina u bë kampione e botës.

Kategoritë
Sport