Mbështetësit e organizatës terroriste PKK ia vënë flakën rrugëve të Parisit

Në Paris, kryeqyteti i Francës, të paktën 3 persona mbetën të vrarë dhe 3 të plagosur, njëri në gjendje të rëndë, kur një shtetas francez 69-vjeçar hapi zjarr me armë pranë Qendrës Kulturore Ahmet Kaya.

Në deklaratën e bërë nga Policia e Parisit, thuhet se në vendin ku ndodhi sulmi është ndaluar një person. Në deklaratë kërkohet evakuimi i zonës për ndërhyrjen e ekipeve të shpëtimit dhe për arsye sigurie.

Ndërkohë, shtypi francez bëri të ditur se policia e kapi sulmuesin me armë. Mësohet se sulmuesi, i cili nuk ka bërë rezistencë ndaj policisë në momentin e arrestimit, ka mbetur i plagosur në fytyrë.

Identiteti i sulmuesit është edhe në shtypin “William M.” deklaruar si.

Ende nuk është bërë asnjë deklaratë zyrtare në lidhje me qëllimin e sulmit.

Edhe kryeministrja franceze Elisabeth Borne uroi policët që kapën sulmuesin duke shprehur ngushëllimet e tij për ata që humbën jetën në sulm. Borne konfirmoi se një hetim është hapur për ngjarjen.

Duke pretenduar se sulmi para ndërtesës së njohur si Qendra Kulturore Ahmet Kaya në Strasburg Saint Denis në Paris ishte drejtuar kundër kurdëve, një grup terrorist pro-PKK sulmoi policinë në zonë dhe dëmtoi automjete dhe dyqane në rrugë. Policia iu kundërpërgjigj sulmuesve me gaz lotsjellës.

Sulmuesit, të cilët kanë brohoritur parulla në mbështetje të organizatës terroriste PKK gjatë ngjarjeve, mbanin flamurë që simbolizonin organizatën terroriste.

Një zyrtar i sigurisë ka deklaruar se të paktën 6 policë janë lënduar në incidentet mes mbështetësve të organizatës terroriste PKK dhe policisë.

Kategoritë
BotaLajme