Mbështetësit e organizatës terroriste PKK përplasen me policinë në Paris

Pamjet e kaosit kanë ndodhur si pasojë e kryengritjes së mbështetësve të organizatës terroriste PKK në Paris, kryeqytetin e Francës.

Mbështetësit e PKK-së i vunë flakën rrugëve pas një sulmi të armatosur që u vranë 3 persona.

Ata që u përballën me policinë kishin në shënjestër automjetet dhe dyqanet. Madhësia e trazirave u reflektua në kamera.

Mbështetësit e organizatës, të cilët u përplasën me policinë franceze, e kthyen gjithçka në zonë lufte pas sulmit të armatosur pranë Qendrës Kulturore Ahmet Kaya.

Disa vende në Evropë janë bërë në mënyrë dramatike baza për anëtarët e organizatave terroriste.

Gjatë ngjarjeve në Francë, qarkulluan zëra se grupi që mbante leckat e organizatës dhe terrorizonte do të dëbohej.

Mbetet e paqartë se ku do të dërgohen këta simpatizues nëse realizohet një situatë e tillë.

Kategoritë
BotaLajme