Mbi 1 milion konkurrentë aplikuan në konkurset e panairit TEKNOFEST që nga viti 2018

Kreu i “Fondacionit T3”, Selçuk Bayraktar, shprehu besim se të rinjtë nga panairi TEKNOFEST do të zhvillojnë teknologji që ofrojnë zgjidhje për tërmetet dhe fatkeqësitë e tjera

Mbi 1 milion konkurrentë kanë aplikuar në konkurset e Panairit të Hapësirës dhe Teknologjisë (TEKNOFEST) që kur ky panair bëri debutimin e tij në vitin 2018, raporton Anadolu.

Kreu i “Fondacionit T3”, Selçuk Bayraktar, në ceremoninë e hapjes së panairit TEKNOFEST shprehu ngushëllimet e tij për viktimat e tërmeteve që goditën Türkiyen jugore më 6 shkurt.

“Tërmetet fatkeqësisht janë realiteti i gjeografisë sonë. Teknologjitë që ne zhvillojmë kanë kuptim nëse ofrojnë përfitime për njerëzimin”, tha Bayraktar.

Ai shprehu besim se të rinjtë nga panairi TEKNOFEST do të zhvillojnë teknologji që ofrojnë zgjidhje për tërmetet dhe fatkeqësitë e tjera.

“TEKNOFEST është bërë emri i një revolucioni të heshtur që filloi në aftësitë mendore nga e kaluara e deri më sot”, tha Bayraktar.

Ai tha se 20 mijë njerëz aplikuan për konkurse teknologjike në edicionin e parë të panairit TEKNOFEST në vitin 2018 dhe që atëherë deri më tani kanë aplikuar mbi 1 milion.

Ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank, nga ana e tij, tha se publiku turk i ka ndjekur ngjarjet me shumë krenari.

Ai gjithashtu tha se po përpiqen të organizojnë panairin në të gjithë Türkiyen, përfshirë provincat Kocaeli, Bursa, Ankara, Istanbul dhe Aksaray.

Ministri turk theksoi se pjesëmarrja në panairin TEKNOFEST rritet çdo vit.

“Këtë vit 332 mijë ekipe dhe mbi 1 milion konkurrentë nga 81 provinca dhe 66 vende aplikuan në garat e teknologjisë në 41 kategori kryesore dhe 102 nën-kategori”, tha Varank.

Panairi 5-ditor TEKNOFEST do të zgjasë deri të hënën.

Kategoritë
BotaLajme