Mbledhësit e topave shkaktuan stuhi në Spanjë për shkak të fundeve të tyre, organizatorët i “ndryshuan” për në finale

Pasi përmasat e tortës u debatuan në Masters në Madrid, u ngrit një polemikë e re për grumbulluesit e topave që u shfaqën për herë të parë në turne me funde të gjata në vend të minave klasike.

Para kësaj, në këtë edicion të ATP Madridit, roli i djemve që mbledhin topa iu caktua 80 vajzave, të gjitha të veshura me bluza të zeza të ngushta dhe minifunde.

Zgjedhjet bënë menjëherë furtunë në rrjetet sociale, ku dolën komente kundër organizatorëve dhe “komodifikimit” të vajzave që zëvendësuan djemtë.

Polemika që çoi në ndërhyrjen e zyrtarit të qeverisë spanjolle Soledad Murillo:

“Një zgjedhje që inkurajon diskriminimin e qartë ndaj grave që shfaqen thjesht si objekte dekorimi dhe argëtimi,” tha ajo.

Stuhia vazhdoi deri në ditën e finales, ku çuditërisht vajzat u shfaqën me një fund të gjatë në vend të minifundit të zakonshëm. Në këtë mënyrë organizatorët vendosën të ndalojnë kritikat e shumta dhe vendimi i tyre u prit pozitivisht në rrjetet sociale.

Meqë ra fjala, tenisti spanjoll Carlos Alcaraz mbrojti titullin e tij në turneun Masters 1000 në Madrid duke mposhtur Jan-Lennard Struff (6:4, 3:6 dhe 6:3), duke i garantuar kështu vetes rikthimin në krye të ATP. listë nëse ai do të paraqitet në turneun e ardhshëm në Romë.

Kategoritë
Sport