Mbretëresha shfaqet në hologram në Gold State Coach, me pamjen në moshë të re

Mbretëresha është shfaqur si një hologram duke tundur turmat nga Gold State Coach gjatë konkursit të rrugës në Londër – një nga ngjarjet kryesore të festimeve të Jubileut Platinum. Karroca 260-vjeçare e kishte çuar në dhe nga kurorëzimi i saj në 1953.

Sot trajneri, i rrethuar nga roje me kalë, shfaqi pamjet arkivore të Madhërisë së Saj, duke e bërë të duket sikur ajo ishte brenda.

Parada prej tre kilometrash, e udhëhequr nga karroca, u nda në katër akte, i pari me një procesion ushtarak. Rreth 10,000 njerëz janë të përfshirë, duke përfshirë një kast prej 6,000 interpretuesish, në ditën e fundit të fundjavës jubilare që shënon 70 vjetorin e Mbretëreshës në fron.

Princi i Uellsit, Dukesha e Cornwall-it dhe Duka dhe Dukesha e Kembrixhit së bashku me tre fëmijët e tyre, Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis, ishin ndër personalitetet në kutinë mbretërore për të parë festimet. Mbretëresha 96-vjeçare nuk ishte aty, por fansat mbretërorë shpresojnë që ajo të shfaqet në ballkonin e Pallatit Buckingham më vonë gjatë ditës. Një grup prej 300 çiklistësh, që ngasin biçikleta të vjetra nga shtatë dekadat e mbretërimit të Mbretëreshës, udhëtuan në The Mall të udhëhequr nga Sir Chris Hoy dhe çifti i artë me çiklizëm Dame Laura dhe Sir Jason Kenny.

Gjithashtu në konkurs, të famshëm, duke përfshirë këngëtarët Sir Cliff Richard dhe Katherine Jenkins, boksierin Chris Eubank dhe DJ Tony Blackburn, udhëtuan me autobusë dykatësh të dekoruar të hapur për festimet dekadë pas dekade.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme