“Mbreti i futbollit” Pele shënoi edhe një gol madhështor në Sarajevë: Është kënaqësi të jem këtu

Ishte një ditë me shi në Sarajevë. Megjithatë, tifozët më të vjetër të Zhelezniçarit e mbajnë mend mirë 19 shtatorin e vitit 1969. Atë ditë, Santos i Brazilit (tre herë kampion bote në atë kohë), i udhëhequr nga një prej futbollistëve më të mirë të planetit të të gjitha kohërave – Pele, vizitoi kryeqytetin e Bosnjë-Hercegovinës. Arsyeja e ardhjes ishte një ndeshje miqësore me Zeleznichar.

“Është një kënaqësi e madhe për mua që jam këtu”, tha Pele më pas.

Interesante, ishte ndeshja e katërt miqësore e brazilianëve në atë kohë në Jugosllavi dhe para Sarajevës ata luanin në Beograd, Zagreb dhe Kragujevc.
Tribunat e stadiumit të Koshevës ishin të mbushura mirë, pavarësisht motit të keq. Rreth 30,000 spektatorë u mblodhën të cilët donin të shihnin drejtpërdrejt aftësitë e shkëlqyera të brazilianit dhe një lojtari që ende konsiderohet si një nga më të mirët që ka luajtur ndonjëherë futboll.

Përbërja e ekipit të Grbavicës u përforcua nga futbollisti i FK Sarajevo, Vahidin Musemić, i cili në atë kohë ishte në formë të shkëlqyer.

Bukal shënoi për të kaluar në avantazh Željen nga penalltia dhe ishte Pele ai që barazoi në 1:1 me gol në minutën e 78-të. Më pas, sipas raportit të ndeshjes, ai e mori topin në gjoks dhe e hodhi me breshëri golashënuesit, që ishte vetëm një nga momentet e magjisë që thuhet se ka shfaqur gjithmonë.Futbollisti legjendar brazilian ka vdekur sot në Sao Paolo në moshën 83-vjeçare.

Kategoritë
Sport