Media finlandeze: Rusia mund të jetë pas djegies së Kuranit në Suedi

Politikani danezo-suedez Rasmus Paludan, i cili dogji Kuranin në Suedi, u ndihmua nga gazetari suedez Chang Frick, i cili bashkëpunoi me degën e kanalit propagandistik rus Russia Today.

Paludan i tha gazetës suedeze Dagens Nyheter të martën se djegia e Kuranit në Suedi nuk ishte ideja e tij. Ai pretendon se sugjerimi për të udhëtuar në Suedi dhe për të djegur Kuranin erdhi nga Frick dhe një gazetar që punonte për median e ekstremit të djathtë Exakt24.

“Ideja e tyre ishte të digjnin Kuranin para ambasadës turke”, tha Paludan.

Sipas Paludan, ai ka marrë edhe ndihmë financiare nga Frick, e cila ishte e nevojshme për të marrë një leje për demonstratën nga policia. Frick ka konfirmuar për Dagens Nyheter se ka paguar tarifën në fjalë.

Megjithatë, Frick i tha tabloidit Expressen se ai nuk e dinte paraprakisht se Paludan do të digjte Kuranin. Sipas Frick, ai u përpoq të “lënë të kuptohet” se Paludani mund të bënte diçka tjetër në vend që të digjte Kuranin.

“Unë personalisht nuk do të inkurajoja askënd që të digjte shkrimet fetare ose ta bënte vetë”, tha Frick për Expressen, duke shtuar se qëllimi ishte të “provokonte” Turqinë.

Frick punoi gjithashtu si gazetar për një degë të kanalit propagandistik rus Russia Today. Në një tekst të botuar në vitin 2014, Frick thotë sa vijon:

“Unë jam gjithashtu një profesionist i pavarur për degën e RT Ruptly. Ne gjithashtu blejmë video prej tyre. Mund të thuash se po bashkëpunojmë.”

Media e pavarur ruse The Insider, që vepron nga Letonia, publikoi një intervistë me Frick të martën në mbrëmje. Në të, Frick konfirmon se pagoi tarifën e protestës së Paludan.

Insajderi thekson se Frick ka udhëtuar disa herë në Moskë në të kaluarën, si dhe ka marrë pjesë edhe në programet propagandistike të mediave ruse. Frick mohon që ai ka punuar nën drejtimin e Moskës.

Frick gjithashtu ka mohuar lidhjet e tij me Rusinë në të kaluarën. Në vitin 2019, ai u shfaq në një artikull në The New York Times, ku fliste për të dashurën e tij ruse dhe faktin se ai u akuzua në Suedi si spiun rus.

Në rrëfim, Frick thotë se si gazetar shkruan për “problemet e shkaktuara nga emigrantët”. Ai tha se nuk merr urdhra nga demokratët suedezë apo nga Kremlini, edhe nëse raportimi i tij është sipas urdhrit të tyre.

Pas publikimit të historisë, Frick shkoi në Twitter për të akuzuar New York Times për keqinterpretim. Në postimin e tij në Twitter, Frick thotë se ai kurrë nuk ka punuar për RT, siç pretendonte gazeta, por se RT ishte klienti i Frick.

Djegia e Kuranit shkaktoi zemërim në të gjithë botën islame dhe shkaktoi një reagim të veçantë në Turqi, e cila për një kohë të gjatë bllokoi hyrjen e Suedisë në NATO, për mbështetjen e terroristëve të PKK-së.

Kategoritë
BotaLajme