Media gjermane: Shërbimet sekrete amerikane po spiunojnë qeverinë gjermane,kemi dokumente

Shërbimet sekrete amerikane vazhdojnë të spiunojnë qeverinë gjermane edhe pse pas skandalit të përgjimeve në vitin 2013, administrata amerikane shpalli përfundimin e aktiviteteve të spiunazhit, raportojnë mediat gjermane.

“Shërbimet sekrete amerikane kanë spiunuar organet e qeverisë gjermane edhe pas skandalit të spiunimit të politikanëve gjermanë në vitin 2013”, raportojnë shërbimi publik ARD dhe gazeta javore Die Zeit, duke iu referuar dokumenteve që janë bërë publike së fundmi, në vazhdën e i ashtuquajturi afera Pentagon-Leaks.

Mediat gjermane siguruan dokumente nga të cilat duket qartë se shërbimet sekrete amerikane po spiunonin Ministrinë gjermane të Mbrojtjes. Konkretisht bëhet fjalë për marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Kinës në fushën e bashkëpunimit ushtarak dhe raportin nga një takim në shkurt të këtij viti.

Në vitin 2013, u zbulua se SHBA po përgjonte politikanët gjermanë

Siç bëjnë me dije mediat gjermane, nuk kontestohet përmbajtja e materialit në të cilin Ministria e Mbrojtjes gjermane vlerëson se nuk duhet të bashkëpunojë me Kinën, por fakti që dokumenti tregon se autoritetet amerikane erdhën në të pasi i premtuan gjermanit. qeveria në vitin 2013 për të ndaluar spiunimin e qeverisë së lartë gjermane.

Më pas u zbulua se shërbimet sekrete amerikane rregullisht, pjesërisht nga stacioni i dëgjimit që ndodhet në godinën e ambasadës amerikane në qendër të Berlinit, përgjonin celularët e politikanëve gjermanë, ndër të tjera edhe kancelares së atëhershme Angela Merkel.

“Qeveria gjermane është e varur nga informacioni i shërbimeve sekrete amerikane”

Sipas mediave, dokumenti që u bë publik në vazhdën e Pentagon Leaks është marrë duke hyrë në sistemin e IT.

Përfaqësuesit e qeverisë gjermane në reagimin e tyre të parë ndaj akuzave të mediave thanë se rasti duhet të zbardhet fillimisht me kolegët e tyre amerikanë.

Sipas Die Zeit, qeveria gjermane është e vetëdijshme për varësinë nga të dhënat e shërbimeve sekrete amerikane, veçanërisht në mes të luftës në Ukrainë, dhe po përpiqet të mos prishë marrëdhëniet me Uashingtonin.

Kategoritë
BotaLajme