Media kroate: Vuçiq donte të vinte sot në Jasenovac, por Zagrebi ia ndaloi hyrjen në vend

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sipas informacioneve jozyrtare, ka planifikuar që sot të vizitojë privatisht Jasenovac dhe Pakrac, por autoritetet kroate nuk do ta lejojnë atë të hyjë në vend.

Sipas burimeve të paidentifikuara nga qeveria e Plenkoviqit, Vuçiq kontaktoi presidentin e SDSS Milorad Pupovac dhe i tha atij se po planifikonte një vizitë private në Jasenovac, d.m.th. në zonën përkujtimore ku gjatë NDH-së kishte një kamp përqendrimi ustash ku vdiqën shumë serbë në Luftën e Dytë Botërore. .

Ai e ftoi Pupovacin që t’i bashkohej dhe tha se, nëse e konsideronte të nevojshme, do ta informonte qeverinë kroate për vizitën e tij, gjë që e bëri Pupovac dhe qeveria ishte e tronditur nga mënyra se si presidenti serb kishte planifikuar të krijonte kaos në Kroaci, shkruan Jutarnji. listë.

Pa njoftim zyrtar për autoritetet kroate, pa koordinim me ambasadën, Vuçiq ka dashur të kalojë kufirin nga Bosnja dhe Hercegovina dhe të vijë në Jasenovac rreth orës 11:00 dhe më pas në Pakrac rreth orës 14:00, thuhet në gazetë.

Qeveria deklaroi jozyrtarisht se Vuçiq nuk respektoi asnjë protokoll, se donte të bënte gjithçka jashtë procedurave dhe rregullave të marrëdhënieve diplomatike dhe se donte të kalonte kufirin kroat me ekipet e tij televizive dhe “të bënte çfarë të donte këtu”, por se qeveria ia ka bërë të qartë se ata thanë jo, ata thanë se ideja e Vuçiqit për një “botë serbe” nuk do të funksiononte këtu, transmeton Index.hr.

Kategoritë
LajmeRajoni