Mediat braziliane: Neymar humbet fazën e grupeve të Kampionatit Botëror për shkak të lëndimit

Përfaqësuesja e Brazilit e nisi Botërorin e Katarit me fitoren 2:0 ndaj Serbisë në raundin e parë të Grupit G. Seleçao ishte një kundërshtar superior për të gjithë 90 minutat dhe skuadra e Dragan Stojkoviç mund të jetë e kënaqur me faktin që pranoi vetëm dy gola.

Shkëlqyesi Richarlison i çoi brazilianët drejt fitores me dy gola, por arsye për t’u shqetësuar kanë edhe tifozët e kombëtares. Përkatësisht, ylli më i madh i kombëtares, Neymar (30), i cili e nisi ndeshjen në numrin dhjetë, e la lojën për shkak të lëndimit në kyçin e këmbës në minutën e 80-të.

Neymar po qante në pankinë, prandaj Brazili kishte frikë nga më e keqja, por trajneri Tite njoftoi se ai nuk u largua për të gjithë turneun. Mediat braziliane shkruajnë sot se Neymar do të mungojë në pjesën tjetër të fazës së grupeve. Brazilianët luajnë kundër Zvicrës të hënën, dhe katër ditë më vonë kundër Kamerunit.

Braziliani Globo shkruan se së bashku me Neymarin, në ndeshjet e fazës së grupeve do të mungojë edhe mbrojtësi i djathtë i Juventusit, Danilo, i cili luajti 90 minuta kundër serbëve. Zëvendësues të mundshëm për të janë veterani Dani Alves ose Eder Militao i Realit, ndërsa Neymar mund të zëvendësohet nga dikush nga një gamë e gjerë sulmuesish. Kundër Serbisë, ishte sulmuesi i Manchester United, Antony.

Kategoritë
Sport