Mediat greke në panik, firkësohen nga Turqia duke akuzuar ushtrinë greke se janë duke luajtur me zjarrin

Gazeta Ethnos ka shpërndarë fjalimet e Hulusi Akar, ministrit të Mbrojtjes së Turqisë, me titullin “Sulm i ri ndaj Greqisë nga Akar: Mblidhuni mend! – Të ndajmë pasuritë e Egjeut”.

Duke thënë se “Akar e ka bazuar tensionin në Greqi”, gazeta Kathimerini thekson se ministri turk i Mbrojtjes i referohet problemit të Qipros.

Titulli i një artikulli tjetër në gazetë ishte ‘Bisedë telefonike mes Erdoganit dhe kryeministrit britanik: Industria e mbrojtjes dhe Qiproja janë në axhendë’.

In.gr, një nga faqet e internetit më të njohura në Greqi, thekson se deklaratat e Akar erdhën menjëherë pasi anija kërkimore Abdülhamid Han lundroi drejt detit të Qipros.

CNN Greece, duke raportuar për letrën e dërguar nga administrata e Athinës në Kombet e Bashkuara (OKB), zgjodhi titullin “Për marrëveshjen Turqi-Libi në OKB: Një paralajmërim i ashpër për çdo kërkim”. Duke vënë në dukje se Greqia dënoi nënshkrimet midis Ankarasë dhe Tripolit me letrën e lartpërmendur, CNN Greece argumentoi se çdo kërkim hidrokarburesh midis Kretës dhe Libisë do të shkelte kufijtë e sovranitetit të saj.
Letra e Athinës iu dorëzua nga përfaqësuesja greke në OKB, Maria Theofilis, Sekretarit të Përgjithshëm të organizatës, Antonio Guterres.

Nga ana tjetër, gazeta Eleftheros Typos e cilësoi marrëveshjen Turqi-Libi si “të paligjshme” pa dhënë asnjë arsye. Gazeta e cila kaloi kufirin pretendonte se marrëveshja ishte ‘shuplakuar’ me letrën e dorëzuar në OKB.

Kategoritë
BotaLajme