Mediat perëndimore pretendojnë se Lavrov është shtruar në spital, Zaharova: Nuk besojmë atë që lexojmë

Samiti i vendeve anëtare të grupit G20 duhet të fillojë nesër në Indonezi dhe liderët botërorë kanë udhëtuar tashmë në këtë ngjarje sot. Megjithatë, edhe para fillimit të ngjarjes, situata me kreun e diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, shkaktoi konfuzion.

Përkatësisht, autoritetet indoneziane, zyrtarët mjekësorë, si dhe mediat e shumta perëndimore, kanë bërë të ditur se ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov është transferuar në spital menjëherë pas mbërritjes së tij në Indonezi. Si arsye për shtrimin në spital janë përmendur problemet e zemrës.

Megjithatë, shumë shpejt Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse njoftoi për këto akuza dhe njoftoi se ato ishin gënjeshtra.

“Unë jam në Indonezi me Lavrovin. Ne po lexojmë tekstin dhe nuk u besojmë syve. Rezulton se ai është shtruar në spital. Kjo është, natyrisht, një gënjeshtër. Një ekskluzivitet botëror”, tha zëdhënësja e Ministrisë ruse. Punët e Jashtme, Maria Zakharova.

Meqë ra fjala, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov duhet të “zëvendësojë” presidentin rus Vladimir Putin në takimin e G20, i cili më parë kishte vendosur të mos udhëtonte në takim.

Pavarësisht ardhjes së ministrit të Jashtëm rus, për shkak të situatës në Ukrainë dhe agresionit rus, pritet që zyrtarët rusë ta kalojnë samitin të izoluar diplomatikisht nga zyrtarët e vendeve të tjera të botës që aktualisht mbështesin Ukrainën.

Kategoritë
BotaLajme