Medvedev: Kryeministri japonez po nxjerr budallallëqe për Rusinë, duhet të bëjë harakiri

ISH-Presidenti rus Dmitry Medvedev akuzoi sot kryeministrin japonez Fumi Kishida për nënshtrim ndaj Shteteve të Bashkuara dhe sugjeroi që ai të kryente vetëvrasje rituale.

Kryeministri japonez vizitoi Uashingtonin për të forcuar aleancën midis Japonisë dhe SHBA-së përballë sfidave në rritje nga Kina dhe paralajmëroi se Rusia nuk duhet të përdorë armë bërthamore në Ukrainë.

“Ne kundërshtojmë fuqimisht çdo përpjekje të njëanshme për të ndryshuar status quo-në me forcë ose detyrim, kudo në botë”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Kreu i qeverisë japoneze po nxjerr marrëzi për Rusinë”

“Ky është një turp kaq monstruoz sa nuk do të komentoj as paranojën për planet bërthamore të vendit tonë. Mendo pak. Kreu i qeverisë japoneze në një ngazëllim poshtërues dhe besnik nxjerr marrëzi për Rusinë. Ai tradhtoi kujtimin e qindrave e mijëra japonezëve që humbën jetën në sulmin bërthamor në Hiroshima dhe Nagasaki”, shkroi Medvedev në Telegram.

Ai tha gjithashtu se Kishida është “vetëm një shërbëtor” i amerikanëve dhe se “shërbëtorët nuk mund të jenë të guximshëm”.

“Ky turp mund të lahet vetëm nga seppuku”

“Ne mund të na vijë keq vetëm për japonezët. Në fund të fundit, një turp i tillë mund të lahet vetëm duke bërë seppuku menjëherë në seancën e ardhshme të qeverisë së tyre. Edhe pse, koncepti i nderit në këtë brez të vasalëve japonezë nuk është i zakonshëm”, shkruante. Medvedev.

Seppuku është vetëvrasja rituale e pjesëtarëve të klasës së luftëtarëve dhe fisnikëve japonezë, i njohur në vendin tonë si harakiri (nga hara: gut dhe kiri: thikë, sipas kiro: thikë).

Kategoritë
BotaLajme