Mercenari rus i Wagner-it i njohur si ‘Xhelati’ për therjen e të burgosurve të luftës është qëlluar për vdekje nga një snajperist ukrainas

Një mercenar rus, i cili u bë i njohur për therjen e të burgosurve të luftës dhe civilëve në Donbas, është vrarë duke luftuar në Ukrainë.

Vladimir Andonov, 44 vjeç, një luftëtar për grupin e fshehtë Wagner, u qëllua nga një snajper pranë Kharkivit gjatë një misioni zbulimi më 5 qershor, thonë mediat ruse.

Andonov ishte i njohur për rusët si ‘Vakha’ ose ‘vullnetar nga Buryatia’ sipas rajonit nga ai ishte, por për ukrainasit si ‘xhelati’ për masakrat që ai ndihmoi të kryheshin gjatë pushtimit të parë rus të vendit në 2014.

Vdekja e tij u konfirmua nga Zhambal-Zhamso Zhanaev, kreu i rajonit nga ishte Andonov, i cili foli për gazetën ruse Moskovskij Komsomolets.

Andonov ka shërbyer në ushtrinë e rregullt ruse nga viti 1997 deri në vitin 2005, kur u transferua në qytetin e Ulan-Ude, ku studioi në një kolegj mësimor.

Ai e la shkollën para se të përfundonte studimet dhe gjeti një punë në tregti, përpara se t’i përgjigjej thirrjes për vullnetarë për të shkuar në Ukrainë dhe për t’u bashkuar me luftimet në vitin 2014.

Andonov u dërgua në kompaninë e forcave speciale Olkhon që luftonte në Donbas dhe mori pjesë në Betejën e Debaltseve në fillim të 2015 – një nga betejat e fundit të mëdha të luftës fillestare.

Në atë kohë, ai u shfaq në një video të filmuar në rajon, e cila u bë një nga provat e para që vullnetarët nga Buryatia ishin në Ukrainë.

Ukraina e akuzon atë për pjesëmarrje personale në masakrën e robërve të luftës në qytetin e Logvinovo pas betejës dhe për vrasjen e civilëve gjetkë në Donbas.

Andonov mbeti në Ukrainë në vijën e frontit edhe pasi lufta në shkallë të gjerë me Ukrainën pushoi me nënshkrimin e Marrëveshjeve të Minskut të vitit 2015, përpara se të kthehej në rajonin e tij të origjinës disa kohë në 2017.

Por në fund të atij viti ai u zhduk, pasi kishte fshirë çdo gjurmë të tij në internet, dhe për disa vitet e ardhshme mendohej se do të luftonte si pjesë e njësive Wagner të dislokuara në Siri dhe Libi.

Mercenarët e Wagner-it kanë fituar një reputacion gjakatar për të luftuar betejat që ushtria e rregullt ruse nuk mundet – duke marrë pjesë në masakra, tortura dhe vrasje pa dallim gjatë rrugës.

Andonov më pas u zhvendos në Ukrainë pas urdhrit të Putinit për të ri-pushtuar vendin, të lëshuar më 24 shkurt.

Është e paqartë se ku saktësisht ai kishte luftuar para vdekjes së tij pranë qytetit ukrainas të Kharkiv të dielën.

Andonov vdiq ndërsa Ukraina nisi një kundërsulm të ri në rajon, duke i shtyrë forcat ruse më tej drejt kufirit të tyre.

Kharkiv ndodhet rreth 120 milje në veri të vijës aktuale të frontit të Donbasit dhe Rusia kishte synuar të pushtonte qytetin për ta përdorur si një qendër logjistike për furnizimin e trupave atje.

Por, pas më shumë se tre muaj luftimesh, qyteti mbetet në duart e Ukrainës me njerëzit e Putinit që kanë braktisur përpjekjet për ta marrë atë.

Ndërkohë luftime të ashpra po vazhdojnë në Donbas, të përqendruara në qytetin Severodonetsk i cili është nën bombardime të forta nga të dyja palët.

Kontrolli i qytetit vazhdon të zhvendoset, me Ukrainën që nisi një kundërsulm në shkallë të gjerë që rimori pjesë të mëdha të qytetit në fundjavë përpara se një shtytje ruse të hënën të detyronte njerëzit e Kievit të riktheheshin përsëri.

Marrja e qytetit do t’i japë Rusisë kontroll mbi pothuajse të gjithë provincën Luhansk dhe do të shkaktojë një sulm në Lysychansk, i cili ndodhet pikërisht përtej lumit Donets në anën tjetër të një zone të madhe industriale.

Dështimi për të marrë Severodonetsk do të shihte ofensivën lindore të Rusisë – tani fokusi i luftës së saj që nga dështimi për të marrë Kievin – të ndalet, dhe ndoshta edhe të kundërta nëse luftimet i lënë forcat e Putinit shumë të dobëta për të mbajtur territorin që ata kanë kapur.

Sulme të tilla janë duke u zhvilluar tashmë në jug, me territorin në perëndim të qytetit të pushtuar të Khersonit që kontestohet.

Një kundërsulm i kufizuar ukrainas ka parë që trupat të kalojnë lumin Inhulets dhe të kapin një pjesë të vogël të qyteteve në bregun lindor, por nuk arrijnë të bëjnë hyrje domethënëse në territorin e pushtuar.

Kategoritë
BotaLajme