Merkel flet për luftën në Ukrainë: S’ ka justifikim për Rusinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbrojti trashëgiminë e saj në Ukrainë në një intervistë të gjerë të martën. DW shkruan se në intervistën e saj të parë të madhe që nga largimi i detyrës, Merkel dënoi pushtimin rus të Ukrainës, por tha se nuk pranoi të kërkonte falje për politikat e saj ndaj Moskës.

Duke folur për pushtimin rus të Ukrainës, ajo tha: Për mendimin tim, ajo që ndodhi nuk ishte thjesht e papranueshme, por edhe një gabim i madh nga Rusia. Është një shkelje objektive e të gjitha ligjeve ndërkombëtare dhe e gjithçkaje që na lejon në Evropë të jetojmë në paqe fare. Nëse fillojmë të kthehemi në shekuj dhe të diskutojmë se cila pjesë e territorit duhet t’i takojë kujt, atëherë do të kemi vetëm luftë. Ky nuk është asnjë opsion.

Merkel pranoi se mund të kishte pasur një përgjigje më të ashpër ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, por tha se ishin ndërmarrë hapa seriozë. Ajo përmendi përjashtimin e Rusisë nga Grupi i Kombeve Industriale Kryesuese (G8) dhe përcaktimin e NATO-s që anëtarët shpenzojnë 2% të PBB-së për mbrojtjen.

Merkel mbrojti gjithashtu kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit të Ukrainës dhe Gjeorgjisë në NATO në 2008. Ajo tha se nëse NATO do t’u kishte dhënë anëtarësimin, presidenti rus Vladimir Putin mund të kishte shkaktuar dëme të mëdha në Ukrainë. Ajo përmendi gjithashtu çështjet e korrupsionit sistemik në Ukrainë.

“Presidenti Zelenskyy po lufton me guxim të pabesueshëm kundër korrupsionit, por në atë kohë, Ukraina ishte me të vërtetë një vend i qeverisur nga oligarkët, dhe kështu nuk mund të thuash thjesht “ok nesër do t’i marrim ata në NATO”, tha ajo.

Unë nuk e fajësoj veten që nuk jam përpjekur mjaftueshëm,” iu përgjigj Merkel në një pyetje se sa mund të kishte bërë për të parandaluar një përshkallëzim me Rusinë. “Për fat të mirë, u përpoqa mjaftueshëm. Është një trishtim i madh që nuk ia dola.”

Si e shohin të tjerët trashëgiminë e Merkelit në Rusi

Angela Merkel shihej gjerësisht si një figurë stabilizuese në Evropë gjatë mandatit të saj, por lufta në Ukrainë ka ekspozuar të metat në politikën e saj të orientuar drejt biznesit ndaj Rusisë. Kritikët kanë thënë se politika e saj e detentimit ndaj Moskës e ka lënë Gjermaninë dhe Evropën të prekshme. Në prill, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy sulmoi Angela Merkelin dhe ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy, duke sugjeruar se lëvizja e tyre në vitin 2008 për të bllokuar pranimin e Ukrainës në NATO kishte qenë një “llogaritje e gabuar” e qartë që inkurajoi Rusinë.

Presidenti ukrainas i bëri komentet e tij pas shkeljeve të dyshuara të të drejtave të njeriut nga forcat ruse dolën në dritë në Bucha. Merkel lëshoi ​​shpejt një deklaratë duke thënë se ajo qëndron në vendimet e saj në lidhje me samitin e NATO-s 2008 në Bukuresht.

“Duke pasur parasysh mizoritë e zbuluara në Bucha dhe vende të tjera në Ukrainë, të gjitha përpjekjet e qeverisë dhe komunitetit ndërkombëtar për të qëndruar në krah të Ukrainës dhe për t’i dhënë fund barbarizmit dhe luftës së Rusisë kundër Ukrainës kanë mbështetjen e plotë të ish-kancelares”.

Qeveria e Merkelit është kritikuar gjithashtu për drejtimin e Gjermanisë në varësinë e saj të konsiderueshme nga nafta dhe gazi rus. Ndërtimi shumëvjeçar i gazsjellësit Nord Stream 2 për të transportuar karburantin rus direkt në Gjermani përfundoi zyrtarisht dhe ishte gati për të filluar funksionimin përpara se të vihej në pritje të pacaktuar nga kancelari aktual Olaf Scholz vetëm disa ditë përpara se forcat ruse të nisnin sulmin e tyre në shkurt.

Kategoritë
LajmeVendi