Mesazhi mbi kurrizin e princeshës është në rendin e ditës: Nuk më vjen turp

Mesazhi që Princesha Eugenie, një nga emrat e familjes mbretërore britanike që nuk dëshiron të jetë në qendër të vëmendjes, i dha të gjithë botës mbi trupin e saj në dasmën e saj, duke injoruar rregullat strikte të mbretërisë. axhendë sërish 4 vjet më vonë.

Mbretëresha e Anglisë, e cila vdiq muajin e kaluar. Mbesa e Elizabeth, Princesha Eugenie, njihet si vajza më e vogël e Princit Andrew, Duka i Jorkut dhe Sarah, Dukeshës së Jorkut. Edhe pse Princesha Eugenie, e cila tashmë është 32 vjeçe, duket se është në prapavijë në jetën aktive të familjes mbretërore, ajo në fakt është shumë e suksesshme në sensibilizimin me titullin e saj. Fansat e Princeshës Eugenie, e cila krijoi vetëdije përmes trupit të saj në dasmën e saj, vlerësojnë gjithashtu qëndrimin e saj të drejtë.

Babai i Princeshës Eugenie, Princi Andrew, Duka i Jorkut, ishte shpesh në qendër të vëmendjes me skandalet e ngacmimeve disa vite më parë. Në ato vite, kjo ngjarje bëri aq shumë zhurmë sa Mbretëresha II. Princi Andrew, fëmija i tretë i Elizabeth, akuzohet për abuzim nga nëna e saj, Mbretëresha Elizabeth II. Elizabeth-it iu ndaluan shumë tituj të Kurorës derisa ishte gjallë. Ata që ndoqën funeralin e Mbretëreshës panë qartë se Princi Andrew mbahej qëllimisht në sfond. Vajza e Princit Andrew, Princesha Eugenie, është gjithmonë gjyshja e saj, Mbretëresha Elizabeth II. Ai ishte i njohur për përkushtimin e tij ndaj Elizabetës. Prindërit e Princeshës Beatrice dhe Princeshës Eugenie u divorcuan kur ishin shumë të vegjël. Pas kësaj ndarjeje, vëllezërit princesha përballen me një problem kaq të madh në moshë të re. Kjo e bëri Elizabetën shumë më të ndjeshme ndaj nipërve të saj.

Mbretëresha, e cila mbështet vazhdimisht qëndrimin e fortë të dy motrave përballë jetës plot skandale të babait të tyre, deklaroi se është gjithmonë krenare për nipërit e mbesat e saj, ndërsa Beatrice dhe Eugenie ndanë se marrin gjithmonë gjyshen si model.Princesha Eugenie vlerësoi qëndrimin e kujdesshëm të gjyshes së saj në punën bamirëse dhe ajo po bënte projekte të ndryshme të përgjegjësisë sociale dhe aktivitete ndërgjegjësuese, veçanërisht për ata që luftonin me ‘skoliozën’. Në krye të tyre qëndron mesazhi ‘Bëhu krenar për trupin tënd’, të cilin ai nuk heziton t’ia tregojë gjithë botës në dasmën e tij. Sëmundja e skoliozës, e cila prek 3 deri në 4 nga çdo 1000 fëmijë në Mbretërinë e Bashkuar, ishte shumë e rëndësishme për Princeshën Eugenie. Sepse ai bëri edhe një operacion skoliozë kur ishte 12 vjeç. Në një intervistë që ajo dha, Princesha, e cila tha: “Nëse nuk do të ishte për kujdesin që mora në Spitalin Kombëtar Ortopedik, nuk do të mund të dukesha ashtu siç jam tani, mund të isha i përkulur”.

Skolioza, që nënkupton lakimin anësor të shtyllës kurrizore, mund të ndodhë gjatë zhvillimit të foshnjës në barkun e nënës. Diagnoza dhe trajtimi i hershëm i skoliozës kongjenitale ka një rëndësi të madhe në luftën kundër sëmundjes. Duke qenë se skolioza që fillon në mitër është progresive, ajo gjithashtu ndikon seriozisht në zhvillimin e trungut dhe mushkërive dhe nëse nuk trajtohet, mund të shkurtojë jetëgjatësinë për shkak të problemeve me mushkëritë. Sot, me përparimet e teknologjisë dhe mjekësisë, dhe me përvojën e mjekëve, këto operacione mund të kryhen tashmë rreth moshës 1-1,5 vjeç.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme