Messi në moshën 35-vjeçare është në formë perfekte, ne flasim për sekretet e dietës dhe stërvitjes së argjentinasit

Me kalimin e moshës, Luani është gjithnjë e më i mbingarkuar me muskuj.

Lionel Messi është një nga lojtarët më të mirë në botë për momentin dhe një nga më të mëdhenjtë në histori. Verën e kaluar, sulmuesi argjentinas ndryshoi klubin për herë të parë në karrierën e tij, duke u transferuar nga Barcelona te PSG në një transfertë të lirë.

Pavarësisht se është 35 vjeç, Messi është ende në formë të shkëlqyer dhe ende në gjendje të luajë në nivelin më të lartë në sport. Revista Pinata hodhi dritë mbi regjimin e fitnesit të Lionel dhe planet e dietës që e mbajnë atë të tonifikuar.

Messi fokusohet kryesisht në ushtrimet që e ndihmojnë atë të ruajë shkathtësinë dhe ritmin. Sulmuesi 35-vjeçar ka katër ushtrime bazë për ta mbajtur atë në lëvizje. Këto përfshijnë kërcime, litar kërcimi, squats dhe kërcime me pengesa për të forcuar muskujt e këmbëve.

Më e rëndësishmja, Lionel pi shumë ujë në fund të çdo stërvitje për të mbajtur trupin e tij të hidratuar. Si një ushtrim qetësimi, Messi thjesht vrap për 5-10 minuta për të përfunduar stërvitjen e tij.

Së bashku me stërvitjen e rregullt, argjentinasi ka nevojë për ushqimin e duhur. Sipas burimit të lartpërmendur, dietologu italian Giuliano Poser ka luajtur një rol jetik në fitnesin e Messit që kur ata punuan së bashku në vitin 2014.

Sipas Poser, baza e dietës së Messit është vaji i ullirit, frutat e freskëta, perimet, uji dhe drithërat.

“Sheqeri është gjëja më e keqe për muskujt. Sa më shumë të qëndrojë larg sheqerit, aq më mirë. Mielli i rafinuar është gjithashtu një problem i madh pasi gruri i mirë është i vështirë të gjendet këto ditë”, i sygjëroi mjeku.

Sasia e mishit që hahet zakonisht nga argjentinasit dhe uruguaianët është shumë e madhe, pasi është e vështirë për t’u tretur. Metodat e mia janë të pamohueshme, të gjithë mund ta shohin Leon çdo javë”.

Vlen të theksohet se receta e preferuar e Lionel Messit, pula e skuqur me perime, është postuar nga Twitteri zyrtar i Barcelonës disa vite më parë.

Kategoritë
Sport