Mick Schumacher ndërpret lidhjet me Ferrarin në fund të vitit

Piloti gjerman i Formula 1 Mick Schumacher do t’i japë fund lidhjeve me Ferrarin në fund të vitit dhe kjo mund të nënkuptojë edhe largimin e tij nga ekipi Haas.

Schumacher ka qenë anëtar i akademisë së shoferëve të Ferrarit që nga viti 2019, por mund të zëvendësohet nga ish-piloti i Alfa Romeos, Antonio Giovinazzi. Pa dyshim, e ardhmja e tij është në pikëpyetje pasi ai nuk ka impresionuar me të vërtetë në sezon së bashku me shokun e ri të skuadrës Kevin Magnussen. Mick aktualisht është i 15-ti në kampionat dhe ka shënuar pikë vetëm në dy gara. Incidentet e mëdha në Arabinë Saudite dhe Monako nuk janë në favor të tij dhe shefi i Haas-it, Guenther Steiner pranoi se është i frustruar me gjermanin e ri.

Schumacher përmirësoi formën e tij pas kësaj, ishte i gjashti në kualifikime para garës në Kanada, dhe më pas fitoi pikë në Silverstone dhe Spielberg. Haas e ka zhvilluar shumë pak makinën e tyre këtë vit në krahasim me ekipet e tjera që po bëjnë përmirësime pothuajse çdo fundjavë gare. Pikërisht kjo është një nga arsyet që e bëjnë të vështirë për Schumacher-in të dallohet edhe pse së fundmi i ofron paraqitje të ngjashme Magnussen-it.

Por kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për pilotin që të gjithë e panë në të ardhmen te Ferrari, skuadra ku babai i tij, shtatë herë kampioni Michael Schumacher, udhëtoi me sukses. Realiteti i ashpër i Formula 1 do të thotë se Mick tashmë po lufton për karrierën e tij.

Megjithatë, ka mundësi që Haas të vazhdojë kontratën me të riun Schumacher, i cili nuk ishte katastrofik, por as brilant.

Steinter u pyet për Mick nga gazetarët fundjavën e kaluar, por ai nuk tha shumë.

“Nuk e di, nuk di asgjë për shoferin tim tjetër. Ne do t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje kur të jemi gati, do të flasim me Gene Haas dhe do të vendosim”, tha Steiner.

Schumacher është i njohur për përmirësimin e formës së tij në pjesën e dytë të sezonit dhe për të ruajtur shanset e tij për të qëndruar në Haas, ai do të duhet të mposhtë Magnussen.

Megjithatë, nëse ai nuk qëndron në Haas, dy vende të tjera janë të mundshme për Mick, Alpine dhe Williams.

Nëse Komiteti i Njohjes së Kontratës në F1 vendos që Oscar Piastri ka një kontratë të vlefshme me McLaren për vitin e ardhshëm, Alpine do të duhet të gjejë një zëvendësues për Fernando Alonso që do të shkojë në Aston Martin.

Kështu, Schumacher do të kishte një shans për të qëndruar në rrjet, dhe avantazhi i tij është sigurisht marketingu i mirë falë mbiemrit të tij të famshëm. Megjithatë, pyetja është nëse ai është mjaft i mirë për Alpine, veçanërisht pasi spekulohet për rikthimin e Daniel Ricciardo që po largohet nga McLaren.

Nga ana tjetër, Nicholas Latifi ka qenë një zhgënjim në Williams këtë sezon, por drejtori i ekipit Jost Capito tha se ekipi do të jetë i kënaqur nëse do të mbajë ekuipazhin aktual të pilotit. Megjithatë, nëse Latifi do të largohej, është një shans për Schumacher.

Opsioni i tretë për gjermanin është AlphaTauri, ku japonezi Yuki Tsunoda ka bërë disa gabime qesharake dhe mund të humbasë një vend në makinë. Megjithatë, Honda do të mbështesë Red Bull dhe AlphaTauri deri në vitin 2025, kështu që mund të “shpëtojë” pilotin japonez.

Një tjetër anëtar i AlphaTauri është Pierre Gasly, i cili ka nënshkruar kontratë të re për sezonin e ardhshëm. Ai ka qenë gjithashtu i lidhur me Alpine dhe konsiderohet nga shumë si favoriti për të pasuar Alonso.

Ekuipazhi francez ka kuptim për Alpine, dhe Gasly pothuajse me siguri nuk do të kthehet kurrë në Red Bull.

Ka edhe mundësi që Schumacher të largohet nga Formula 1, por me paraqitje të mira mund të qëndrojë në këtë sport.

Mundësia tjetër vjen tashmë këtë javë teksa zhvillohet gara Zandvoort, e ndjekur nga Monza dhe Singapori.

Kategoritë
Sport