Mihajloviqi u varros në Romë

Varrimi i Sinisha Mihajloviqit është bërë sot në Romë, ku të pranishëm sipas mediave italiane kanë qenë Francesco Totti, Roberto Mancini, Gigi Donnarumma, Dejan Stanković dhe shumë legjenda të tjera të futbollit italian dhe miq të këtij sportisti të njohur.

Mihajlovic vdiq të premten në klinikën Paideia në Romë pas një beteje trevjeçare me leuçeminë dhe funerali u mbajt gjithashtu në kryeqytetin italian.

Mediat në Itali shkruajnë se në varrim ka qenë i gjithë skuadra e Lacios dhe se trajneri i këtij klubi, Maurizio Sarri, ka qenë mik i madh i këtij trajneri serb, e mes të pranishmëve ishin Roberto Mancini, Francesco Totti, Dejan Stanković, Daniele De. Rossi, Gigi Donnarumma.. Të gjithë, siç u tha, erdhën në kishën në qendër të Romës për t’i dhënë lamtumirën e fundit Mihajloviçit.

Gjithashtu, thuhet se surprizë e madhe ka qenë fakti që Zlatan Ibrahimoviç nuk ka qenë në varrim, i cili ka deklaruar se ka qenë në Katar për finalen e Botërorit, por e njëjta gjë është edhe me Tottin, i cili arriti të shkojë në Romë.

Arkivoli me trupin e trajnerit të ndjerë mbi supe është mbajtur nga Mancini, Stankić dhe Lombardo, ndërsa tifozët e Lacios i kanë dhënë lamtumirën me një pishtar ish-lojtarit të këtij klubi.
Mihajlović e filloi karrierën e tij profesionale në futboll në vitin 1988 në Vojvodinë. Në dhjetor 1990, Ylli i Kuq e bleu atë për një milion marka, që ishte një rekord absolut në futbollin jugosllav.

Në radhët e Beogradit ka luajtur më shumë në mes dhe vetëm kur u largua te Roma në verën e vitit 1992 filloi të luante në pozicionin e mbrojtësit të majtë. Dy vjet më vonë ai është në Sampdoria, dhe atje ai është një libero. Më pas vijon një fejesë te Lacio ku luajti si portier dhe i vari këpucët te Interi.

Pas një karriere të pasur si lojtar në të cilën fitoi shumë trofe, në karrierën e tij trajneri drejtoi Catania-n, Fiorentinën, Sampdoria-n, Milan-in dhe Torinon e Bolonja-n, si dhe ishte trajner i Serbisë.

Kategoritë
Sport