Milan kërkon fitore ndaj Monzas, formacionet zyrtare

Milanit për këtë ndeshje i është kthyer Fikayo Tomori dhe për çudi sonte titullar është Divock Origi në derbin historik kundër skuadrës së ish presidentit të Monzas, Silvio Berlusconi, e cila është e vetmja skuadër që nuk është mposhtur në Serie A gjatë vitit 2023.

Kuqezinjtë kishte një fillim të vështirë këtë vit, por tani ka arritur dy fitore me nga 1-0, kundër Torinos në Serie A dhe Ligën e Kampionëve kundër Tottenham Hotspur.

Stefano Pioli ka vazhduar që të startoi me tre mbrojtës, derisa është kthyer me Tomori për shkak të lëndimit, por do të jenë pa Ismael Bennacer, Davide Calabria dhe Mike Maignan.

Olivier Giroud me në fund do të këtë pushim, derisa Origi udhëheq sulmin i ndihmuar nga Brahim Diaz dhe Rafael Leao, plus Zlatan Ibrahimovic që do të jetë në bankinë.

Monza janë e vetmja skuadër në Serie A gjatë 2023 por që do të këtë edhe për të një ndeshje speciale, pasi që ky klub udhëhiqet nga dyshja Silvio Berlusconi dhe Adriano Galliani, të cilët udhëhoqën Milanin për 30 vite.

Carlos Augusto është një humbje e madhe për këtë ekip, ku ai ju bashkua Samuele Vignato në tavolinën e makinës, kështu që Patrick Ciurria do të luajë në krahun e majtë.

Formacionet zyrtare:

Monza: Di Gregorio; Marlon, Pablo Marì, Izzo; Birindelli, Rovella, Pessina, Ciurria; Mota Carvalho, Caprari; Petagn

AC Milan

Ndeshja fillon në ora 18:00 në stadiumin U-Power të Monzas në Itali.

Kategoritë
LajmeSport