Milanoviç: Gjermania është në luftë përsëri me Rusinë, por fat atyre, ndoshta ata do të bëjnë më mirë se 70 vjet më parë

Presidenti kroat Zoran Milanoviq ka komentuar sot dërgimin e tankeve në Ukrainë të miratuara nga SHBA, Gjermania dhe disa vende të tjera.

Sa i përket dërgimit të tankeve perëndimore në Ukrainë, ai thotë se kjo do të zgjasë luftën.
“Nëse Amerika dhe Rusia nuk arrijnë një marrëveshje, dhe kjo nuk është në horizont, lufta nuk do të ndalet. Disi shpresoj që të vazhdojnë një lloj bisede, ose ngadalë do të shkojmë drejt luftës së tretë botërore, që disa njerëz mendojnë. tashmë ka filluar, por unë jam pak i rezervuar. Sa i përket tankeve, edhe rusët edhe amerikanët digjen njësoj”, tha Milanović.

Sipas mediave kroate, Milanoviq ka shtuar se në asnjë mënyrë ushtarakisht Kroacia nuk duhet ndihmuar.

“A doni që ne të shkojmë në luftë? Unë citova ministrin ukrainas që tha se ishte një luftë me prokurë. Unë vetëm përsërita lajmin e tij. Dhe pastaj dëgjuam Lavrovin të më lavdëronte, por pas disa ditësh ministri i jashtëm gjerman thotë se Ne duhet të jemi unikë sepse, citoj, ne jemi në luftë me Rusinë. Nuk e dija. Ndoshta Gjermania është në luftë përsëri me Rusinë, por fat atyre, ndoshta ata do të bëjnë më mirë se 70 vjet më parë.” shtoi presidenti kroat.

Pas njoftimit të Gjermanisë në takimin në bazën Ramstein për dërgimin e tankeve në Ukrainë dhe lejen e dorëzimit të vendeve të gjata që blenë tanke Leopard nga Gjermania, dje erdhi një konfirmim zyrtar nga zyra e kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe pak më pas nga Zyra e Presidentit të SHBA-së Joe Biden se ky vend dërgon edhe 31 copë nga tanket e tij më të mira M1 Abrams në Ukrainë.

Kategoritë
LajmeRajoni