Milanoviq ka sqaruar deklaratën se Serbisë i është grabitur Kosova: Kjo nuk do t’u pëlqejë tani

Presidenti kroat Zoran Milanoviç së fundmi ngriti shumë pluhur në opinion pasi deklaroi se Kosova ishte rrëmbyer. Tani ai ka sqaruar deklaratën e tij.

Gjatë konferencës për shtyp që mbajti së fundmi, Milanoviç tha: “Deri sa ta kuptoni se Serbia dhe Rusia nuk janë njësoj? Ky është fatkeqësisht një fakt i dhimbshëm dhe një rrezik. Ne e aneksuam Kosovën. Ne dhe komuniteti ndërkombëtar. Ajo u aneksua nga Serbia. Kush e ka bërë?” përveç nesh? A e kemi njohur ne Kosovën? Nuk është aneksim, është konfiskim. Si quhet? Nxjerrja. Kjo nuk është duke vënë në dyshim Kosovën, por i gjithë koncepti”.

Pas kësaj për një deklaratë të tillë kanë reaguar shumë, madje edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka mbetur i befasuar nga deklarata.

Gjatë vizitës së sotme të presidentit slloven në Zagreb, Zoran Milanoviq ka shpjeguar këtë deklaratë. Ai tha se nuk ka thënë asgjë të pasaktë, por kjo nuk do të thotë se Kosova nuk duhet të ketë pavarësi.

“Serbia mbeti pa Kosovën, nuk e dha vullnetarisht, e humbi në luftë. Unë mund të kisha thënë ndryshe – se Serbia mbeti pa Kosovën ose se Kosova u përjashtua nga Serbia, por supozoj se të gjithë jemi dakord që Kosova ishte pjesë e Serbisë”, tha Milanovic.

Ai shtoi se nuk ka pse të bindë askënd për përkushtimin e tij ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe u bëri thirrje vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë.

Ai tha gjithashtu se vetë Serbia në fund do të duhet ta bëjë këtë.

“Situata në Ukrainë është fillimi i fundit të një romance në dukje serbo-ruse, në të cilën Serbia do të kuptojë se është një dashnore e mashtruar,” tha ai.

Tabloidëve serbë që reaguan pozitivisht ndaj deklaratës së tij për Kosovën e rrëmbyer, Milanoviç iu përgjigj me titullin e serialit humoristik të Larry David: “Fuleni entuziazmin, ju lutem”. Ata nuk do ta pëlqejnë këtë tani, vuri në dukje ai.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreRajoni