Miliarderi që lan enët dhe tualetin: profili i vjehrrit të Rishi Sunak

Stili i jetës së Narayana Murthy-t dhe thënia e famshme mbi paratë.

Ai mund të ketë pasuri në vlerë rreth 3.9 miliardë funte, por jeton thjesht, duke preferuar ta përdorë pasurinë e tij vetëm për të blerë libra. Ky është vjehrri i personit më të përfolur të ditëve të fundit, kryeministrit aktual të Britanisë së Madhe, Rishi Sunak.

Në vitin 1981, Narayana Murthy themeloi kompaninë e softuerit teknologjik Infosys, një shumëkombëshe 9.6 miliardë paund që punëson më shumë se 345,000 njerëz.

Por, ai dhe gruaja e tij, Sunda, jetojnë në të njëjtën shtëpi ku kanë jetuar për dekada. Ai drejton një makinë të vogël, lan enët dhe pastron tualetin.

Çifti nuk e do pasurinë, nuk bën pushime luksoze dhe nuk zgjedh të vishet me marka të shtrenjta. Murthy karakterizohet si një njeri introvert, me një dashuri të veçantë për leximin.

Në vitin 2017, bashkëshortja e tij botoi librin “Tre mijë qepje” duke përshkruar momente të përditshme në jetën e tyre, si pastrimi.

Punonjësit e Infosys e përshkruajnë ish-punëdhënësin e tyre – ai doli në pension në vitin 2011 – si një person të denjë dhe punëtor, i cili madje bën ngatërresë në zyra. Ai njihet për integritetin e tij dhe është mbi paratë.

Një tjetër pasion i tij është bamirësia. “Fuqia e vërtetë e parasë është ta japësh atë”, është një nga thëniet e tij të famshme.

“Ai ishte një frymëzim, një model i shkëlqyer,” tha Suleh Seth, guru i marketingut dhe drejtor menaxhues i Counselage, i cili njeh Murthy-n.

“Ai ishte unik duke i treguar indianit mesatar të klasës së mesme se mund të kishte sukses dhe të ishte i moralshëm në të njëjtën kohë. Ai është mishërimi i njeriut të vetë-bërë dhe përulësia e tij është e vërtetë.” /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme