Milorad Dodik do t’i dorëzojë në Moskë Urdhrin e Meritës së Republikës Sërpska-së Vladimir Putinit

Presidenti i RS Milorad Dodik do të takohet me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin të martën, më 23 maj. Në një intervistë për RIA Novosti, kreu i Presidencës së RS në Moskë, Dushko Peroviç, tha se Dodik do t’ia dorëzojë medaljen Putinit.

“Po, presidenti e ka nderuar presidentin Putin me Urdhrin e Meritës, ndër të tjera, si falënderim për Rusinë për mbështetjen e duhur. Këtë urdhër ai do ta dorëzojë gjatë vizitës”, është përgjigjur Peroviq në pyetjen e një gazetari.
Dodik mori vendimin për të dhënë Urdhrin e RS në gjerdanin e Vladimir Putinit më 8 janar të këtij viti.

“Putini është përgjegjës për zhvillimin dhe forcimin e bashkëpunimit dhe marrëdhënieve politike dhe miqësore midis RS dhe Rusisë. Ai ka merita në fushën e aktiviteteve publike që kontribuojnë në rritjen dhe zhvillimin e përgjithshëm dhe të ndërsjellë politik, ekonomik, social dhe ekonomik,” tha Dodik. në Banja Luka në ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Kriminelët e luftës Radovan Karaxhiq dhe Vojisllav Sheshelj, të cilët morën urdhrin në 1994, janë ndër fituesit e Urdhrit të RS. Urdhrin e kanë marrë shumica e presidentëve të Serbisë, si dhe krerëve të Kishës Ortodokse Serbe. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov është gjithashtu një nga marrësit e urdhrit.

Në intervistë, Perovic akuzoi gjithashtu Evropën Perëndimore për futjen e sanksioneve të pathëna ndaj RS-së dhe përpjekjet për t’i bllokuar ato financiarisht, pa paguar FMN-ja këstin e kredisë që tashmë ishte nënshkruar.

Në lidhje me Ukrainën, ai tha se Dodik nuk do ta ngrejë këtë çështje, por nëse Putini e gjykon të nevojshme do ta informojë Dodikun për atë që po ndodh në Ukrainë.

“Nëse Republika Srpska bëhet e pavarur, kjo nuk do të ndodhë sipas planit. Mos mendoni se Milorad Dodik është i çmendur dhe se udhëheqja jonë është e çmendur. Ata janë njerëz shumë të matur, ata e vlerësojnë situatën shumë saktë. Por nëse boshnjakët, e përsëris, të mbështetur nga mentorët e tyre perëndimorë, në fakt po fillojnë procesin e bluarjes së Bosnjë-Hercegovinës, përmes zbatimit të doktrinës së re që po shtyhet tani, veçanërisht nga Gjermania, e cila e quan Marrëveshjen e Dejtonit të vjetëruar. Ata po propozojnë ndryshimin e pajisjes.” ka thënë Peroviq.

Ai gjithashtu bëri të ditur se shpreson që së shpejti të hapë konsullatën ruse në Banja Luka.

Kategoritë
LajmeRajoni