Milorad Dodik u takua me Vladimir Putin: udhëheqësi rus falënderoi RS për qëndrimin e saj miqësor

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik u takua në Moskë me Presidentin e Federatës Ruse Vladimir Putin.

Ekipi i RTRS që ndodhet në Kremlin raporton se në fillim të takimit, Putin i tha Dodikut se i ishte mirënjohës Republika Srpska për qëndrimin e saj miqësor ndaj Rusisë.

Dodik tha se RS ka nevojë për bashkëpunim me Rusinë në frontin ekonomik.

Dje, në ditën e parë të vizitës së tij në Moskë, Dodik ka biseduar me Sekretarin e Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, Nikolai Patrushev.

Dodik tha se RS arriti të depërtojë në njerëzit më të fuqishëm në botë dhe se ai është krenar për qëndrimin korrekt të rusëve.

Ai deklaroi se filloi t’u thoshte bashkëbiseduesve se ishte në rregull që të mbështetej Marrëveshja e Dejtonit, por pyeti “po nëse nuk ka Marrëveshje të Dejtonit ose nëse ata e kuptojnë se prona duhet të konfiskohet nga Republika Srpska, a ka mbështetjen e tyre për të?

Dodik tha se ka dëgjuar nga Patrushev, një nga bashkëpunëtorët më të afërt të presidentit rus, se këto janë takimet më të shpeshta mes tij dhe Putinit, të cilat ai i pret me padurim.

Vizita e Dodik në Moskë u prit me dënime të shumta sepse ajo vjen në një kohë të agresionit brutal rus kundër Ukrainës.

Kategoritë
LajmeRajoni