Ministri indian piu ujë nga një “lumë i shenjtë” për të dëshmuar se ishte i pastër – por pak minuta më pas përfundoi në spital

Një politikan indian, i cili piu ujë nga një ‘Lum i Shenjtë’ i ndotur për të dëshmuar se ishte i pastër, thuhet se është shtruar në spital.

Sipas independent, kryeministri i Punjabit, Bhagwant Mann, piu nga Kali Bein, një “lumë i shenjtë” në Sultanpur Lodhi, para se të kërkonte kujdes mjekësor.

Në fillim të kësaj jave, ai u shtrua në spitalin Indraprastha Apollo në Delhi për shkak të dhimbjes së barkut.
https://twitter.com/ashoswai/status/1550105958747197440?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1550105958747197440%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fministri-indian-piu-uje-nga-nje-lume-shenjte-per-te-deshmuar-se-ishte-paster-por-pak-minuta-pas-perfundoi-ne-spital%2F

Mësohet se ai po i nënshtrohet analizave mjekësore gjersa u transportua urgjentisht me aeroplan nga rezidenca zyrtare në Chandigarh.

Kali Bein ka një rëndësi të madhe për fenë Sikh. Nanak Dev, Nanak i parë, besohet se ka gjetur iluminim atje.

Incidenti ndodhi në 22-vjetorin e një operacioni të krijuar për të pastruar lumin e nisur në vitin 2000 dhe Mann piu nga Kali Bein për të provuar suksesin e tij.

Dekada më parë, ujërat e zeza dhe mbetjet industriale rrodhën hapur në Kali Bein ndërsa barërat e këqija rriteshin në brigje.

Edhe pse lumi është shumë më i pastër se dikur, pirja e tij nuk rekomandohet aspak. 

Kategoritë
BotaLajme