Ministri turk i Mbrojtjes: Turqia kurrë nuk do të lejojë formimin e “korridorit terrorist” në kufi

Në fushatën aktuale ndërkufitare të Türkiye-s kundër grupit terrorist PKK/YPG, deri më tani janë neutralizuar 491 terroristë, tha ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar.

Türkiye kurrë nuk do të lejojë formimin e një “korridori terrorist” në kufirin e saj, deklaroi ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, duke iu referuar grupeve terroriste si DEASH dhe PKK/YPG, raporton Anadolu Agency (AA).

“Kurrë nuk do të lejojmë në asnjë mënyrë formimin e një korridori terrorist ose veprime të terroristëve në kufirin jugor të Türkiye-s”, tha Akar para gazetarëve në provincën veriperëndimore Çanakkale.

Ai tha gjithashtu se në fushatën aktuale ndërkufitare të Türkiye-s kundër grupit terrorist PKK/YPG, deri më tani janë neutralizuar 491 terroristë dhe shtoi se objektivi i vetëm i operacionit janë organizatat terroriste.

Në orët e mëngjesit të 20 nëntorit, forcat turke nisën operacionin “Kthetra-Shpata”, një operacion ajror ndërkufitar kundër organizatës terroriste YPG/PKK, e cila ka ngritur strehimoret e saj të paligjshme përgjatë kufirit të Irakut dhe Sirisë, ku planifikon sulme ndaj territorit turk.

Akar gjithashtu i bëri thirrje Greqisë që të heqë dorë nga veprimet dhe retorika e saj në rajon që po rrisin tensionet.

Kategoritë
LajmeVendi