Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se ka përfunduar fazën e parë të “operacionit” në Ukrainë

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se ka përfunduar fazën e parë të “operacionit” në Ukrainë.

Rusia: Qytetet ukrainase Kharkiv, Chernihiv, Sumy, Mykolaiv dhe kryeqyteti Kiev janë nën rrethim. I gjithë Khersoni dhe pjesa më e madhe e Zaporizhzhias janë pushuar.

Rusia pretendon se mbi 14 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë dhe rreth 16 mijë të tjerë janë plagosur që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë: Deri më tani janë vrarë 1.351 ushtarë rusë dhe 3.825 të tjerë janë plagosur gjatë luftimeve në Ukrainë.
Kategoritë
LajmeVendi