Ministrja gjermane e mbrojtjes Lambrecht do të vizitojë BeH-në, Serbinë dhe Kosovën

Bisedimet do të fokusohen në situatën aktuale politike dhe të sigurisë në Evropë, ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor dhe situatën politike në Bosnjë e Hercegovinë.

Një delegacion i Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës Federale të Gjermanisë, i kryesuar nga ministrja Christine Lambrecht, nesër do të realizojë vizitë zyrtare në Ministrinë e Mbrojtjes të BeH-së, ndërsa janë planifikuar vizita në Serbi dhe Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA).

Mikpritës i vizitës në delegacionin e Ministrisë së Mbrojtjes të Gjermanisë është ministri i Mbrojtjes i BeH-së, Sifet Podzhiç me delegacionin e Ministrisë së Mbrojtjes së BeH, njoftoi Ministria e Mbrojtjes së BeH.

Sipas ambasadës gjermane në BeH, në kampin Butmir do të mbahet një takim me komandantin e EUFOR-it, gjeneralmajor Anton Ueseli.

Bisedimet do të fokusohen në situatën aktuale politike dhe të sigurisë në Evropë, ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor dhe situatën politike në Bosnjë e Hercegovinë.

Kategoritë
BotaLajme