Miqtë më të mirë luajnë kundër njëri-tjetrit në gjysmëfinalen e Kupës Botërore

Ata në fakt janë miqtë më të mirë, por të mërkurën mbrëma (20:00) miqësia e tyre do të duhet të pushojë për të paktën 90 minuta. Kur kampioni aktual botëror i futbollit, Franca, të takohet me Marokun në gjysmëfinale të Kupës së Botës, do të shohim një duel të madh mes yjeve të PSG-së, Kylian Mbappé (23) dhe Achraf Hakimi (24).

Të dy tashmë kanë ëndërruar të takohen në Kupën e Botës në maj gjatë udhëtimit të PSG-së në Katar dhe kanë hedhur disa “kërcënime” ndaj njëri-tjetrit.

“Ne jemi këtu në stadiumin Education City. 40,000 njerëz mund të vijnë. Franca kundër Tunizisë. Shpresoj që të fitojmë. Dhe më pas do të luajmë me Marokun. Dhe unë do të më duhet të shkatërroj shokun tim,” tha Mbappé me shaka në një video të shpërndarë nga PSG-TV. dhe kur ekipi i tyre ishte në Doha gjatë asaj periudhe.

Hakimi iu përgjigj: “Do të sigurohem që ky të jetë një dështim për ty”.
Pas një të qeshuri, Mbappé u përgjigj me një tjetër deklaratë lufte: “Do të më thyejë pak zemrën, por futbolli është futboll. Duhet ta shkatërroj!”.

Hakimi konsiderohet miku më i mirë i Mbappes te PSG dhe ata u afruan shumë shpejt pasi marokeni erdhi nga Interi.

“Kylian ishte një nga të parët që foli me Achraf kur erdhi në PSG”, tha një punonjës i klubit kryesor francez, siç raportohet nga gazeta sportive L’Equipe.

“Ai u përpoq menjëherë ta ndihmonte. Kylian flet spanjisht dhe mendoj se donte që ai të vazhdonte të praktikonte atë gjuhë. Ata e gjetën njëri-tjetrin.”

Hakimi lindi dhe u rrit në Spanjë, por zgjodhi Marokun, vendin e origjinës së tij.
Hakimi dhe Mbappé kanë qëndruar në kontakt edhe gjatë Botërorit dhe kanë vizituar njëri-tjetrin në kohën e lirë. Pas caktimit të gjysmëfinales, Hakimi i ka dërguar një mesazh shokut të tij përmes Twitter.

“Shihemi së shpejti”, ka shkruar Hakimi dhe Mbappé është përgjigjur me tre zemra të kuqe.

E mërkura nuk do jetë aq harmonike…

Kategoritë
Sport