Miss Universe Rusia: Në konkurs të gjitha vajzat më shmangën për shkak të origjinës sime

MISS RUSSIA thotë se konkurrentët në konkursin e sivjetmë Miss Universe e shmangën atë dhe sugjeruan që konkursi ishte i manipuluar. Muajin e kaluar, konkursi i 71-të i Miss Universe u mbajt në New Orleans dhe fitoi amerikani R’Bonney Gabriel. Anna Linnikova, Miss Rusia dhe Viktorija Apanasenko, e cila përfaqësonte Ukrainën, ishin mes konkurrenteve.

“Përzgjedhja e gjysmëfinalistëve kishte një kontekst politik”

Gruaja ruse thotë se u përball me një rrjedhë të vazhdueshme ofendimesh dhe kërcënimesh nga përdoruesit e mediave sociale ukrainase dhe komente negative nga të njohurit nga ai vend. Ajo nuk ka dashur të komentojë për luftën, por thotë se ka luajtur një rol në konkurs.

“Shumë më shmangën dhe më shmangën kur zbuluan origjinën time. Vajzat nga Ukraina dhe Zvicra ikën prej meje si zjarri”, tha Anna për Evening Moscow. Ai shton se mendon se “çdo gjë me përzgjedhjen e top 16 vajzave kishte një kontekst thjesht politik”.

Ajo donte të krijonte kontakte me vajzën ukrainase

Ajo thotë se fakti që nuk ka kaluar në finale të kompeticionit nuk ka lidhje me “cilësinë e performancës së saj”. Linnikova gjithashtu pretendon se Apanasenko nuk donte të fliste me të vetëm sepse ajo është nga Rusia.

“Unë u përpoqa të kontaktoj, por të gjitha përpjekjet ishin të kota. Të gjithë e panë sjelljen demonstruese të Victoria – kjo është zgjedhja e saj dhe unë nuk mbaj inat”, tha Anna.

Mis-i ukrainas tha se organizatorët mesa duket nuk e kanë menduar mjaftueshëm se si do të ndihej ajo kur të përballej me rusin në garë.

“I jam më shumë se mirënjohëse Miss Universe për mbështetjen e tyre, por nuk jam i sigurt se organizatorët e kuptuan se si u ndjeva për mua të qëndroja e buzëqeshur në të njëjtën skenë me Miss Rusinë, e cila kishte veshur një fustan të kuq, ngjyrën e gjakut. ”, tha ajo për Daily Beast.

Apanasenko ka folur tashmë për marrëdhënien e saj me vajzën ruse. “Ajo u ngarkua nga komiteti i saj organizativ që të bënte një selfie me mua”, tha Viktorija.

“Kjo nuk është hera e parë që ajo tenton ta bëjë këtë. Unë kam vetëm një pyetje për të dhe deri më tani nuk kam marrë përgjigje: A e mbështet apo jo politikën e presidentit të saj që filloi luftën në Ukrainë? ofroi të bënte një ‘foto miqësore’ disa herë”, thotë Victoria.

Pamjet virale nga skena

Pamjet virale të turmës nga konkursi treguan një ndërveprim midis ruse dhe ukrainase në ngjarje, me shumë që sugjeronin se Linnikova po përpiqej të qëndronte pranë rivalit të saj ukrainas. Ukrainasja më pas i kërkoi Miss Kolumbisë të ndërronte vendet.

Kujtojmë se pasi amerikani R’Bonney Gabriel fitoi konkursin e sivjetmë Miss Universe në New Orleans, në rrjetet sociale filluan të përhapen thashethemet se konkursi ishte i manipuluar.

 

Kategoritë
BotaLajme