Missja ukrainase fton zonjat të vishen dhe të dalin në rrugë me një foto të “Gratë nga Sarajeva”

Missja nga Ukraina Anastasia Lenna u bë e famshme në fillim të luftës kur pozoi me armë në duar, duke dashur të ndërgjegjësojë ngjarjet në vendin e saj. Tani ajo e ka përsëritur, por me një fotografi të njohur, të bërë nën rrethim në Sarajevë.

Pushtimi rus i Ukrainës zgjoi plagë të vjetra te shumë boshnjakë dhe hercegovinas, dhe fakti që ukrainasit janë të njohur me një situatë të ngjashme që po ndodhte në vendin tonë, u vërtetua nga miss-i i sapo përmendur.
Anastasia fillimisht ishte shënjestër e talljeve pasi, në momentin kur ukrainasit u bashkuan me ushtrinë dhe u përleshën realisht, ajo u fotografua me armë.

Tani ajo ka publikuar një foto kult të Meliha Vareshanović-it të bërë nën rrethimin e Sarajevës, duke dashur t’u thotë zonjave të mos dorëzohen.

Në postimin e saj në Instagram, ajo ka shkruar: “Gruaja në foto është nga një familje e vjetër sarajevoase e shkatërruar nga lufta. Ajo është 38 vjeç këtu. Sarajeva është nën rrethim. Ajo dhe motra e saj varrosën nënën e saj. Ajo preu flokët e saj të gjatë sepse ishte e pamundur të kujdeseshe për të – pa ujë, pa shampo.

Më pas ajo vazhdoi: “Megjithatë, ajo nuk ikën, nuk e kënaq armikun me frikën e saj, nuk u jep materiale gazetarëve që duan të fotografojnë viktima të plagosura dhe të qara.
Ajo shtoi se fotografia, autori i së cilës Tom Stoddart u nda nga jeta më 17 nëntor të vitit të kaluar, vizitoi botimet më të mëdha botërore, duke e bërë Melihën një grua të famshme.

Melihi sot është në të gjashtëdhjetat, ajo ende punon, vesh kostumet e Chanel dhe e kujton mirë mëngjesin kur ecte dhe veshi të vetmen gjë që mund t’i rezistonte cinizmit dhe shkatërrimit – bukurisë dhe dinjitetit të saj, duke thënë në heshtje: ‘Nuk do të na thyesh. “Pra, zonja, drejtoni shpatullat, drejtoni qëndrimin dhe shkoni për fotografim falas”, tha Anastasia, duke dashur të inkurajojë bashkatdhetarët e saj që edhe sot po përballen me luftën.

Në komente, shumë ranë dakord se u bëri shumë përshtypje historia e Melihasë, e disa u përgjigjën me komentin: “Lavdi Ukrainës, Lavdi Bosnjës”.

Fjala vjen, fotografia e kultit e quajtur “Gruaja e Sarajevës” u hodh në ankand dhe çmimi fillestar ishte 1500 paund.

Stoddart ka marrë oferta dhe çmime të shumta për të që nga viti 1993, dhe një nga kopjet e saj është e aktores së njohur të Hollivudit, Angelina Jolie.

Autori i fotos ishte një britanik, i cili vdiq në moshën 68-vjeçare.

Kategoritë
BotaLajme