Mohamed Salah shpallet PFA lojtari i vitit në Premier Ligë

Ky është çmimi i dytë i 29-vjeçarit në karrierën e tij.

Ylli egjiptian i Liverpoolit, Mohamed Salah, fitoi të enjten çmimin Lojtari i Vitit i Asociacionit të Futbollistëve Profesionistë (PFA) për vitin 2022, raporton Anadolu Agency (AA).

“Mo Salah fiton çmimin PFA Lojtari i Vitit”, thuhet në faqen e internetit të PFA-së, duke shtuar se ky është çmimi i dytë që ai fiton në karrierën e tij.

Lojtari i Liverpoolit që nga viti 2017, Salah fitoi më parë çmimin PFA Lojtari i Vitit 2018.

Klubi i tij Liverpooli i bëri nderime 29-vjeçarit për këtë çmim.

“Lojtari i Vitit në PFA… Urime, Mo Salah”, kanë shkruar “redsat” në Twitter.

“Është një nder i madh të fitosh një trofe individual apo kolektiv dhe ky është një çmim i madh. Jam shumë i lumtur dhe shumë krenar për këtë. Ky është një trofe shumë i vlefshëm për të fituar, veçanërisht sepse votohet nga lojtarët. Ky është një tregues se ju keni punuar vërtet shumë dhe keni marrë atë për të cilën keni punuar”, tha Salah.

Salah shënoi 23 gola dhe bëri 14 asiste në 35 paraqitje në Premier Ligën angleze në sezonin 2021-22, në të cilin Liverpooli përfundoi i dyti.

Manchester City u kurorëzua kampion i vitit 2022 pasi mori 93 pikë në 38 ndeshje. Rivali i tyre më i afërt, Liverpooli kishte 92 pikë.

Ndërkohë, mesfushori anglez i Manchester Cityt, Phil Foden 22-vjeç fitoi çmimin e dytë radhazi të PFA Lojtari i Ri i Vitit.

Foden, i cili më parë fitoi çmimin në vitin 2021 shënoi 9 gola në 28 ndeshje të Premier Ligës duke ndihmuar Manchester Cityn të fitojë titullin e ligës 2022.

Për më tepër, skuadra e vitit në Premier Ligë PFA zbuloi gjithashtu pasi Salah është përfshirë në 11-shen e parë më të mirë.

– Ekipi i Vitit i PFA të Premier Ligës

Portier: Alisson Becker (Liverpool)

Mbrojtës: Joao Cancelo (Manchester City), Antonio Rudiger (Chelsea), Virgil van Dijk dhe Trent Alexander-Arnold (Liverpool)

Mesfushorët: Kevin De Bruyne dhe Bernardo Silva (Manchester City), Thiago Alcantara (Liverpool)

Sulmues: Mohamed Salah dhe Sadio Mane (Liverpool), Cristiano Ronaldo (Manchester United)

Kategoritë
Sport