‘Molla e kuqe’, droni i prodhimit turk për luftën ajrore realizoi fluturimin e parë

Mjetet ajrore pa pilot (IHA) të zhvilluara nga inxhinierët turq po forcojnë ushtrinë.

Ka përfunduar me sukses faza e testimit të Bayraktar Kızılelma, avioni i parë luftarak pa pilot i Turqisë, i zhvilluar në nivel lokal dhe kombëtar.

Udhëheqësi i teknologjisë Bayraktar, Selçuk Bayraktar ndau imazhet e Kızılelma dhe hodhi shënimin “Ne po e mbajmë fort”.

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan, nga ana tjetër, deklaroi se Bayraktar Kızılelma do të ngrihet pas një muaji dhe tha: “Nëse do Zoti, nëse Kızılelma niset pas një muaji, ngjarja do të ketë shkuar në një drejtim tjetër”.

https://videonuz.ensonhaber.com/izle/selcuk-bayraktarin-kizilelma-paylasimi-daha-fazla-yerde-tutamadik-uctu

Kategoritë
BotaLajme