Momenti kur “Bajraktar” shkatërron anijen ruse

Ky është momenti i pabesueshëm kur një dron ukrainas shkatërron një varkë patrullimi ruse në Detin e Zi. Videoja e regjistruar nga droni Bayraktar lart mbi ishullin e gjarpwrinjve mëngjesin e së hënës, ku tregon mjetin pa pilot që shkatërron anijen sulmuese Raptor.

“Kjo është një nga dy anijet ruse të patrullimit të shkatërruara këtë mëngjes, tha marina ukrainase.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valeriy Zaluzhniy shkroi në Facebook: “Dy varka ruse të klasës Raptor u shkatërruan në agimin e sotëm pranë ishullit Zmiinyi (Gjarpri).

Ekspozimi i dronit dëshmon se asgjësimi ndodhi këtë mëngjes, tha eksperti ushtarak Rob Lee në Twitter.

Zaluzhniy shtoi: ‘Bajraktarët po punojnë. Së bashku drejt fitores!’

Droni i prodhuar në Turqi është i njëjti model i përdorur në shkatërrimin e guximshëm të anijes ruse Moskva muajin e kaluar.

Një ekuipazh i marinës ukrainase i tha në mënyrë të famshme Moskva-s ndërsa u kërkuan të dorëzoheshin pranë ishullit të gjarpërinjve: ‘Anije luftarake ruse, shko vetë.’

Anijet Raptor thuhet se po përdoreshin për të evakuuar personelin ushtarak rus nga ishulli famëkeq për t’i zëvendësuar ata me trupa të reja.

“Sulmet erdhën ndërsa armiku u përpoq të kryente evakuimin dhe rimbushjen e personelit”, tha Komanda Operacionale e Ukrainës Jug.

Anijet me shpejtësi të lartë të Projektit 03160 Raptor janë të dizajnuara për operacione patrullimi, kërkimi dhe shpëtimi, operacione uljeje në një distancë maksimale deri në 100 milje nga baza.

Ushtria ukrainase e entuziazmuar nga mbrojtja e Kievit dhe tërheqjet ruse në shkallë të gjerë në lindje, thuhet se ka shtuar sulmet e saj në “tokën” ruse.

Depot e ushtrisë në qytetin kufitar Belgorod u ndezën gjatë natës pasi pikat e kontrollit në rajonin e Kursk u shënjestruan nga dronët ukrainas.

Thuhet se një tjetër gjeneral rus u vra në një sulm të artilerisë ukrainase në një postë të pushtuar pranë Kharkiv.

Andrey Simonov, 55 vjeç, mendohej të ishte eksperti kryesor i luftës elektronike në Rusi.

Kategoritë
BotaLajme