Moska kërcënon: Nëse çmimi i naftës ruse kufizohet, bareli do të shkojë në më shumë se 300 dollarë

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se propozimi i Japonisë për të kufizuar çmimin e naftës ruse në rreth gjysmën e nivelit aktual do të çonte në dukshëm më pak naftë në treg dhe mund të rriste çmimet në 300 deri në 400 dollarë për fuçi.

Duke komentuar propozimin, i cili dyshohet se është paraqitur nga kryeministri Fumio Kishida, Medvedev tha se për shkak të kësaj, Japonia “nuk do të ketë as naftë as gaz nga Rusia, as pjesëmarrje në projektin Sakhalin-2 LNG”, raporton Reuters.

Presidenti Vladimir Putin nënshkroi javën e kaluar një dekret për marrjen e kontrollit të plotë të projektit të gazit dhe naftës Sakhalin-2 në lindjen e largët të Rusisë, një veprim që mund të rrëzojë Shell, si dhe firmat japoneze Mitsui & Co dhe Mitsubishi Corp.

Për të qëndruar në firmën e re, e cila supozohet të zëvendësojë kompaninë ekzistuese operative, Sakhalin Energy Investment Company, aksionarët e huaj duhet t’i kërkojnë qeverisë ruse një aksion brenda një muaji.

Kategoritë
BotaLajme