Moska pranoi gabimet gjatë mobilizimit për shkak të presionit të madh publik

Kremlini ka pranuar se kanë bërë gabime kur mobilizuan rezervistët e ushtrisë ruse për të luftuar në Ukrainë, dhe raporte të shumta thonë se njerëz pa përvojë ushtarake, shumë të moshuar ose me aftësi të kufizuara janë thirrur.

Dekreti i javës së kaluar për mobilizim ka shkaktuar tashmë protesta të shumta, shumë janë arrestuar dhe duke qenë se ka nisur thirrja e ushtarëve, shumë burra po ikin nga vendi.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se 300,000 rezervistë do të thirreshin, por mediat ruse të opozitës sugjeruan se mund të thirreshin deri në një milion, duke vënë në dukje se një paragraf që besohet të jetë në lidhje me numrin e saktë të rezervistëve të detyrueshëm është hequr (klasifikuar) nga publikimi. version.Dekreti i Putinit në faqen zyrtare të Kremlinit.

Zëdhënësi i presidentit rus Dmitry Peskov tha se “ka raste kur dekreti është shkelur”, por shtoi se të gjitha gabimet do të korrigjohen. Ai tha gjithashtu se në disa rajone “guvernatorët po punojnë aktivisht për të përmirësuar situatën”.

Një numër i ekspertëve ushtarakë në Perëndim dhe Ukrainë thonë se vendimi i Putinit për të thirrur rezervistët tregon se trupat ruse po dështojnë në fushën e betejës në Ukrainë, më shumë se shtatë muaj pasi Moska filloi pushtimin.

Kategoritë
BotaLajme