Moska reagon ndaj refuzimit të Polonisë për t’i dhënë vizë ministrit të jashtëm rus

Varshava ka shkaktuar dëme të pariparueshme në besueshmërinë e OSBE-së, tha Ministria e Jashtme ruse

Rusia kritikoi refuzimin e Polonisë për t’i dhënë vizë ministrit të Jashtëm Sergey Lavrov, në mënyrë që ai të mund të merrte pjesë në një takim muajin e ardhshëm të ministrave të jashtëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, Ministria e Jashtme e Rusisë kritikoi ashpër kryesimin polak të OSBE-së, duke thënë se Varshava bëri gjithçka për të shkatërruar shtyllat e grupit dhe për të gërryer parimet themelore të konsensusit të OSBE-së.

Ministria shtoi se Varshava tregoi paaftësinë e saj për të menaxhuar një pozicion kaq të përgjegjshëm duke diskredituar veten dhe “duke shkaktuar dëme të pariparueshme në besueshmërinë e organizatës në tërësi”.

Ministria ruse po ashtu tha se organizata nuk po shfrytëzohet si një mundësi për dialog të barabartë dhe të respektueshëm për çështje serioze të sigurisë evropiane, por në radhë të parë si një platformë anti-ruse.

“Thuajse i kanë kthyer në farsë institucionet kryesore të OSBE-së, me sa duket pa menduar nëse do të jetë e mundur t’i kthejnë në normalitet”, thuhet në reagim.

Shërbimi i jashtëm rus tha se Polonia gjithashtu bllokoi Rusinë nga puna e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, e caktuar për 24-26 nëntor.

“Me vendime të tilla destruktive, polakët, me mbështetjen e njerëzve të tyre të një mendjeje në kampin perëndimor, po e shtyjnë OSBE-në në humnerë, duke ia hequr mundësinë e fundit për të treguar rëndësinë e saj në forcimin e sigurisë dhe vendosjen e bashkëpunimit, për të cilin është krijuar”, thekson deklarata.

Ministria tha se Polonia, duke shpjeguar refuzimin për t’i dhënë vizë Lavrovit, një veprim që e quajti “të pashembullt dhe provokues”, vendosi “rregulloret e BE-së mbi detyrimet e OSBE-së, e cila aktualisht është organizata më përfaqësuese pan-evropiane”.

“Ne jemi të bindur se të gjithë politikanët e arsyeshëm ndajnë qëndrimin e palës ruse për papranueshmërinë e veprimeve të tilla dhe do t’u japin atyre një vlerësim parimor. Një kërkesë përkatëse iu dërgua dje të gjitha shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së”, thuhet më tej.

Takimi i ministrave të jashtëm të OSBE-së është caktuar për 1-2 dhjetor në Lodz të Polonisë.

Marrëdhëniet midis Polonisë dhe Rusisë janë acaruar që nga shkurti i këtij viti, kur Moska nisi luftën kundër Ukrainës, duke shkaktuar ikjen e miliona refugjatëve në Poloni.

Të martën, ajo që besohet të ishte një raketë ukrainase, ra në Poloni, duke vrarë dy persona. Raketa u vlerësua të jetë shkrepur për t’u mbrojtur nga sulmet ajrore ruse dhe Perëndimi ka fajësuar Rusinë për incidentin.

Kategoritë
BotaLajme