Moska tha se do të ndihmonte Beogradin në “mbrojtjen e interesave kombëtare” në Kosovë

Rusia do të ndihmojë Beogradin të mbrojë “interesat e tij legjitime kombëtare” në lidhje me Kosovën bazuar në rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ajo kujtoi se Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është ende në fuqi, raporton RIA Novosti.

“Ne do të vazhdojmë ta ndihmojmë Beogradin të mbrojë interesat e tij kombëtare në lidhje me Kosovën bazuar në Rezolutën 1244, e cila është ende në fuqi pa përjashtim dhe ofron një shans real për të gjetur një zgjidhje të balancuar dhe të drejtë për problemin e Kosovës në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. deklaroi ajo.Zaharova.

Ish-pjesëtari i Shërbimit Policor të Kosovës, Dejan Pantiq, është arrestuar të shtunën më 10 dhjetor në vendkalimin në Jarinje. Serbët në veri të Kosovës u përgjigjën duke vendosur barrikada në disa lokacione dhe patrullat e KFOR-it dhe EULEX-it u dërguan në barrikada.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar dje që serbët të heqin barrikadat deri në mbrëmje, duke paralajmëruar se në të kundërtën do të dërgojë forca policore, raporton RTRS./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme