Mourinho në një pikë kthese të madhe: Kontrata më e madhe ndonjëherë apo një rikthim spektakolar?

Eksperti i famshëm portugez i futbollit Jose Mourinho është në një kthesë të madhe dhe do të ketë të drejtën të zgjedhë mes dy ofertave shumë joshëse.

Bota u trondit plotësisht dje nga informacionet për kontratën që sauditët i ofruan Mourinhos. Një kontratë historike prej 120 milionësh është gati për ekspertin portugez për vetëm dy sezone dhe ai do të drejtonte kombëtaren e Arabisë Saudite dhe një klub nga Pro League atje.

Një raport i mediave thotë se, përveç detyrave të tij në kombëtare, Mourinho do të ishte trajner i Al-Ahli ose Al-Nassr, klubi aktual i Cristiano Ronaldos.

Mirëpo, anglezët morën informacionin mbrëmë vonë se portugezi ka pasur bisedime me skuadrën në të cilën ka arritur suksese të mëdha gjatë karrierës së tij, që është Chelsea.

Sipas mediave angleze, Mourinho tashmë ka pasur një bisedë telefonike për marrjen e Chelseat në verë.

Pas largimit të Graham Potter nga pankina e Bluve, trajneri i përkohshëm u emërua legjendar Frank Lampard. Legjenda e Chelseat do ta drejtojë atë klub deri në verë dhe gjatë kësaj kohe në Stamford Bridge do të kërkojnë një zgjidhje të përhershme dhe mund të jetë Mourinho, me të cilin janë bërë kontaktet e para dhe që është dëshira e pronarit amerikan Todd. Boehly.

Portugezi ka drejtuar tashmë dy herë ekipin e Chelseat në karrierën e tij. Ai e bëri këtë për herë të parë që nga viti 2004 dhe në tre sezone ai fitoi dy tituj të Premier League, dy FA Cup dhe dy trofe të Ligës.

Gjashtë vjet më vonë ai u kthye në Chelsea dhe fitoi kurorën e dyfishtë në sezonin 2014/2015.

Kategoritë
Sport