Musk donte të aktivizonte Starlink për të ndihmuar Turqinë pas tërmetit, turqit refuzuan

TURQIA ka refuzuar ofertën e miliarderit amerikan Elon Musk për të aktivizuar Starlink, shërbimin satelitor të internetit të SpaceX, pas një tërmeti të fuqishëm që goditi Turqinë. Një përdorues i Twitter-it paralajmëroi Musk se kishte “probleme serioze komunikimi” në Turqi pas një tërmeti 7.8 ballë goditi pjesën juglindore të vendit pranë kufirit me Sirinë.

“Starlink ende nuk është miratuar nga qeveria turke. SpaceX mund ta dërgojë atë sapo të miratohet,” u përgjigj pronari i Twitter. Bloomberg shkruan se një zyrtar turk anonim i rangut të lartë u tha atyre se ata janë mirënjohës për ofertën e Musk, por se Turqia ka kapacitet të mjaftueshëm satelitor dhe stacionet e saj bazë funksionojnë me energji baterie.

Musk ndihmoi Ukrainën pas pushtimit rus

SpaceX dhe Ministria e Jashtme turke nuk kanë bërë një koment zyrtar. Ömer Fatih Sayan, Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë, theksoi më herët sot në Twitter se është e rëndësishme që infrastruktura e komunikimit të mos ndërpritet në zonat e prekura nga tërmeti. Ai shtoi se takimet mbahen vazhdimisht për të parë se si mund të shmangen prishjet e komunikimit.

Kjo nuk është hera e parë që Musk i ofron ndihmë një vendi në krizë, pasi ai tashmë ka aktivizuar Starlink në Ukrainë pas pushtimit rus shkurtin e kaluar. Musk vendosi të ndihmojë ukrainasit pas kërkesës së zëvendëskryeministrit të Ukrainës, Mikhail Fedorov. SpaceX ka dërguar mijëra antena interneti Starlink në Ukrainë dhe ushtarët e saj.

Musk tha në shtator se SpaceX planifikoi të aktivizonte Starlink në Iran për shkak të ndërprerjeve të internetit gjatë protestave që shpërthyen për vdekjen e 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila vdiq në paraburgim nga policia, raportoi Business Insider.

Kategoritë
BotaLajme