Ndeshje e çmendur dhe e paharrueshme në Wimbledon: Kyrgios dhe Tsitsipas hodhën topa njëri-tjetrit dhe ofenduan arbitrin

Në derbin e djeshëm në Wimbledon, australiani Nick Kyrgios mundi grekun Stefan Tsisipas 3:1 në sete (6:7, 6:4, 6:3, 7:6) në një ndeshje të shkëlqyer, duel u shënua nga diçka e çuditshme. për të mos thënë më së paku dhe sjellje atipike për një ndeshje kaq të rëndësishme Grand Slam.

Gjegjësisht, në setin e tretë ka pasur tension të madh mes dy tenistëve të përmendur,  në një moment greku ka tentuar të godasë Kyrgios, gjë që ka shkaktuar reagim të furishëm nga tribuna.

Ai vazhdoi pa falje dhe në një nga ndeshjet e radhës goditi australianin, ndaj të cilit edhe turma reagoi negativisht.

Mediat evropiane shkruajnë se gjatë ndeshjes, Tsitsipas dhe Kyrgios vazhdimisht hidhnin diçka dhe se gjithçka nisi pas një incidenti të shkaktuar nga tenisti grek, kur me tërbim goditi topin me gjithë forcën dhe e dërgoi në publik.

Topi ka përfunduar mbi kokën e një prej tifozëve. Kyrgios u hodh përpjetë, i kërkoi arbitrit që të largonte grekun nga turneu, por asgjë nuk ndodhi, kështu që në një moment Kyrgios e pyeti arbitrin “A je budalla?”.

Australiani konfirmoi formën e tij të madhe me fitoren dhe nëse vazhdon me këto ndeshje, mund të jetë një surprizë e mundshme në Wimbledon. Në finale do të luajë kundër amerikanit Brandon Nakashima.

Kategoritë
Sport