Në luftën e fundit të karrierës së tij, legjendar Nate Diaz hyn në tetëkëndësh me superyllin çeçen

Luftëtari legjendar i MMA-së, Nate Diaz, në luftën e fundit të karrierës së tij, do të hyjë në tetëkëndësh me një nga luftëtarët më të mirë të ditëve të sotme, Hamzat Chimajev.

Për Diaz (37), kjo do të jetë lufta e tij e 34-të MMA në karrierë dhe e fundit në UFC, dhe kundërshtari i tij do të jetë një çeçen 28-vjeçar i cili performon nën flamurin suedez me një rezultat perfekt prej 11 fitoresh nga sa shumë luftime.

Diaz dhe Chimayev do të luftojnë në UFC 279 në Las Vegas më 10 shtator në kategorinë e peshës së lehtë, dhe shumë tifozë të MMA besojnë se kjo do të jetë një luftë e lehtë për luftëtarin me origjinë ruse.

Chimayev është ylli i ri i UFC-së dhe nëse feston, me shumë gjasa do të ketë shansin për të sulmuar titullin që mban prej vitesh Kamaru Usman.

“Unë do të mbaj funeralin e Diazit në UFC”, njoftoi shkurt Chimayev këtë meç.

Ditët më të mira të Diazit janë shumë prapa tij, dhe fitorja e tij e fundit ishte tre vjet më parë. Në karrierën e tij MMA, ai ka një rekord 20-13, por pa dyshim është një nga luftëtarët më të dashur në histori që hyri në tetëkëndësh me të mëdhenj si Conor McGregor, Donald Cerrone, Rafael dos Anjos dhe Jorge Masvidal.

Kategoritë
Sport