Në moshën 46-vjeçare, Pele donte të luante në Kupën e Botës kundër Maradonës

Legjendari Pele, i cili vdiq mbrëmë në moshën 83-vjeçare, famën më të madhe e mori me fanellën e Brazilit, me të cilën fitoi tre tituj të kampionatit botëror nga katër paraqitje në kampionatet botërore. Por a e dini se ai mund të kishte luajtur edhe në dy Kupa Bote?

Në katër paraqitje në Kupën e Botës, Pele shënoi 12 gola në 14 ndeshje dhe fitoi tituj me Brazilin në 1958, 1962 dhe 1970.

Ai ishte veçanërisht mbresëlënës në vitin 1970 kur, në moshën 31-vjeçare, ai udhëhoqi Brazilin drejt titullit me katër gola, duke përfshirë edhe fituesin në finale kundër Italisë në një fitore 4:1.

Pele më pas donte të provonte se edhe në vitet e fundit të lojës, të cilat ishin të tridhjetat në atë kohë, ai mund të ishte më i miri.

Një vit më pas, ai luajti dy ndeshjet e tij të fundit me fanellën e Brazilit dhe përfundoi karrierën e tij në kombëtare me 77 gola në 92 paraqitje, por dihet pak se ai ishte në gjendje të veshë sërish fanellën e Brazilit në dy raste.

Përzgjedhësi Mario Zagallo dhe bashkëlojtari i tij nga përzgjedhja që fitoi titujt e viteve 1958 dhe 1962 deshën ta ftonin në Botërorin e 1974-ës, por ai nuk pranoi i pakënaqur me diktaturën në vend.

Por në vitin 1986, Pele donte të kthehej në futboll dhe të luante Kupën e Botës në Meksikë. Edhe atëherë, shumë njerëz filluan të flasin për Diego Maradonën si futbollistin më të madh në histori dhe Pele donte të dëshmonte se edhe në moshën 46-vjeçare mund të jetë në krye.

Pele tashmë ishte pensionuar për nëntë vjet dhe i kërkoi trajnerit të atëhershëm Teleo Santana 25 ditë për t’u stërvitur dhe përgatitur për Kupën e Botës.

Brazili kishte probleme të mëdha me dëmtimet në atë kohë, kështu që Pele ofroi të ndihmonte. Santana, megjithatë, nuk vendosi ta ftonte dhe Pele pranoi vite më vonë se i ishte mirënjohës trajnerit në atë kohë.

“Nuk isha i lumtur kur më refuzoi, por tani jam i vetëdijshëm se profesionalisht do të ishte një nga gabimet më të mëdha që kam bërë në jetën time”, tha Pele.

Dhe tifozët e futbollit kanë mbetur të fantazojnë nëse Pele mund ta çojë Brazilin në finale ku do të takohej me Argjentinën dhe Maradonën. Dhe do të kishte ende një spektakël.

Kategoritë
Sport