Në moshën 8-vjeçare arriti në Kroaci përmes ligës së tretë. Tani ai bëri përshtypje kundër Brazilit

KROACIA eliminoi Brazilin në çerekfinale të Kupës së Botës pas një gjuajtjeje më të mirë të penalltive. Golat në kohën shtesë u shënuan nga Neymar dhe Bruno Petković, si dhe mbrojtësi i djathtë i Celtic Josip Juranović la gjithashtu një përshtypje të shkëlqyer ndaj favoritëve të parë për të fituar turneun. 27-vjeçari ishte në kohë në reagimet e tij mbrojtëse dhe shumë i rrezikshëm në të tretën e fundit të fushës.

Publiku i futbollit është i kënaqur me lojën e Juranović-it, dhe tifozët fanatikë të Celticut janë në krye. Mbështetësit e të madhit skocez në Twitter vlerësojnë lojën e Juranović dhe lënë të kuptohet se Celtic së shpejti do të fitojë para serioze nga transferimi i tij.

Nga një fëmijë pa kontratë deri në gjysmëfinale të Kupës së Botës

Karriera e lojtarit të Josip Juranović është historia e një ngritjeje të jashtëzakonshme. Publiku mund ta dëgjonte emrin e tij për herë të parë tetë vjet më parë, por Juranović nuk ishte një nga ata të rinj që janë në pragun e një skuadre të lartë klubi dhe për të cilët të gjithë betohen se një ditë do të kenë një karrierë serioze.

Një djalë i ri nga Dubrava e Zagrebit, i cili sapo ka mbushur moshën, ka marrë pjesë në programin Nike Chance për lojtarët më të mirë të moshës 18 deri në 22 vjeç në zonën e kryeqytetit. Për shumicën prej tyre, kjo nënkuptonte mundësinë e fundit për të ndjekur suksesin në futboll dhe një takim të mundshëm me realitetin, pas së cilës do t’u duhet t’i thonë lamtumirë ëndrrave të tyre të fëmijërisë dhe t’u drejtohen opsioneve të tjera të karrierës.

Juranoviq u zgjodh lojtari më i mirë i programit të përmendur në Zagreb dhe si shpërblim mori një udhëtim në kampin në Londër. Por kjo nuk nënkuptonte nënshkrimin për një lojtar të Premier League, por vetëm fillimin e një ngritjeje afatgjatë. Në fushën me baltë të Zagrebit ai ka bërë një foto me yjet e kombëtares Marija Mandžukić dhe Mateo Kovaçiq dhe para kamerave ka thënë: “Pres më të mirën dhe dashtë Zoti që të luajë në ekipin e futbollit. ditë.”

Siç e dimë, ai arriti në rrepë, por me një rrugë të gjatë dhe rrethore. Ai luajti si mesfushor ofensiv teknikisht i aftë në klubin e ligës së tretë Dubrava dhe si i tillë mbërriti në Hajduk në verën e vitit 2015. Ai ishte me një kontratë burse në Poljud dhe në kohën kur u transferua në Legia Varshavë, ai kishte bërë deri në 165 paraqitje për ekipin e parë dhe u bë kapiten.

Dy transferime në një vit

“Erdhi dita, unë po largohem nga klubi im i dashur! Falë gjithë stafit tim, ata më bënë të ndihem si në shtëpinë time që nga dita e parë që erdha në këtë qytet të bukur dhe një klub akoma më të mirë!! Faleminderit të gjithë bashkëlojtarëve të mi që pranuan unë që në ditët e para sikur të isha një prej tyre!

Një falenderim i madh për Hajdukun, sepse pa të nuk do të isha kjo që jam sot dhe një falenderim i veçantë për të gjithë fansat! Kishte ulje dhe ngritje, kohë të mira dhe të këqija, por vetëm të mirat më shkojnë! Nga sot, një tifoz i flaktë”, tha zagrebjani kur u nda me Hajdukun.

Klubi polak bëri një punë të shkëlqyer me të. Ai u soll në klub për 400 mijë euro, ishte një nga lojtarët kyç në fitimin e titullit që e bëri Legian klubin më trofetar në vend dhe më pas u transferua te Celtic për 3 milionë euro.

Së shpejti në pesë ligat?

Në klubin ikonë nga Glasgow, ai vazhdoi të fitonte tituj kur titulli i kampionit skocez iu kthye Celtic Park sezonin e kaluar nga duart e rivalëve të hidhur Rangers. Pa llogaritur disa paraqitje të mëparshme në ndeshje miqësore, në fund të vitit 2020 ai plotësoi dëshirën e vjetër dhe që atëherë është bërë anëtar standard i kombëtares.

Ndeshja kundër Brazilit ishte e 26-ta e tij me fanellën e Kroacisë dhe në tetë vjet, Juranović nga një fëmijë pa kontratë u shndërrua në një titullar të pazëvendësueshëm në Kampionatin Evropian dhe Botëror. Është thuajse e sigurt që ai nuk do të qëndrojë gjatë te Celtic dhe se në të ardhmen e afërt e pret një tjetër hap përpara në karrierën e tij.

 

 

Kategoritë
Sport