Në prag të tragjedisë, centrali më i madh bërthamore në Europë rrezikon të shpërthejë: Agjencia jep alarmin

Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike , e përshkroi situatën në centralin bërthamor në Zarporizhia si të dalë “jashtë kontrollit”.

Siç deklaroi ai në një intervistë të martën e 2 gushtit në Associated Press, situata  në Zarporizhia po bëhet çdo ditë e më e rrezikshme në qytetin juglindor të Ukrainës, të cilin trupat ruse e morën nën kontroll në fillim të marsit, menjëherë pasi pushtuan Ukrainën më 24 shkurt.

Ai paralajmëroi se termocentrali më i madh bërthamor në Evropë në Ukrainë është plotësisht jashtë kontrollit, duke i bërë kështu thirrje urgjente Rusisë dhe Ukrainës të lejojnë sa më shpjet ekspertët të vizitojnë zonën për të kontrolluar situatën dhe për të shmangur një incident të mynshëm bërthamor.

Kategoritë
BotaLajme