Në Qabe u lutën për të prekurit nga tërmeti në Turqi

Tërmeti në Kahramanmaraş preku dje 10 provinca.

Fillimisht është pësuar një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në rrethin Pazarcık dhe më pas 7.6 në Elbistan.

Ndërsa qytetet e prekura nga fatkeqësia thuajse u kthyen në rrënoja, të gjitha institucionet e shtetit  u mobilizuan në zonat e tërmetit që në momentin e parë.

Mijëra njerëz humbën jetën dhe u plagosën nga tërmeti që dogji mijëra ndërtesa.

Në Qabe, myslimanë dhe qytetarë turq u lutën për Turqinë e goditur nga tërmeti.

Kategoritë
BotaLajme