Në Turqi është arrestuar bosi i drogës Zheljko Bojaniç, policia i ka gërmuar oborrin e vilës.

Policia turke arrestoi sot Željko Bojanić, një bos mafioz serb, në lagjen Sarıyer të Stambollit.

Ndaj tij është lëshuar një fletarrest ndërkombëtar nga Interpoli, pasi dyshohet se ka qenë i përfshirë në kontrabandë droge. Bojaniq akuzohej edhe për vrasjen e serbit Rista Mijanoviq.

Policët gërmuan oborrin e vilës ku fshihej Bojaniqi, me dyshimin se aty mund të varrosej trupi i Mijanoviqit. Vetë Mijanoviq ka qenë pjesëtar i klanit kriminal Skaljar, i cili që nga viti 2014 është në konflikt me klanin e Kavac Bojaniqit.

Klani i Kavaçit akuzohet për vrasjen e kreut të kompanisë Škaljar, Jovan Vukotiq, në Stamboll në shtator të këtij viti.

Transmetuesi turk CNN Türk raportoi se Bojaniç, i cili njihet me pseudonimin “Boris”, është ndër 45 kriminelët më të kërkuar në Evropë dhe se ai ka hyrë në Turqi me një pasaportë false me emrin “Andelew Belchew Jordan”.

Mediat njoftuan se anëtarët e bandës turke, kreu i së cilës u burgos në Itali, janë paguar rreth një milion euro për vrasjen e Vukotiqit.

Vukotiqi, i cili kërkohej nga Serbia, tre vjet më parë u kap në Turqi dhe u ekstradua në Serbi, ku u lirua pas një gjyqi, por me sa duket u kthye në Turqi me letërnjoftim dhe pasaportë false, ashtu si Bojanić. Rreth 50 persona janë vrarë në konfliktin mes dy klaneve që nga viti 2014.

Kategoritë
BotaLajme